Czy mogę kupić rower profesjonalisty? Mapowanie rowerów drużynowych Tour de France 2026 na modele konsumenckie

Can I Buy the Pro's Bike? Mapping 2026 Tour de France Team Bikes to Consumer Models

Czy mogę kupić rower profesjonalisty? Mapowanie rowerów drużynowych Tour de France 2026 na modele konsumenckie

Znacie ten moment. Jest lipiec, Tadej Pogačar tańczy na brutalnej rampie Pirenejskiej, ujęcie z helikoptera zjeżdża na jego rower, a coś w twoim mózgu mówi chcę to. Byłem tam więcej razy, niż chciałbym przyznać. Oto szczera mapa z rzeczywistych maszyn, które brały udział w Tour de France 2026, do tych, które możesz zamówić dzisiaj po południu, z prawdziwymi cenami z 2026 roku i nieco niezręczną prawdą o tym, jak "takie same" one naprawdę są.

Bo nikt, kto próbuje sprzedać ci rower, nie powie tego wprost. Tak, możesz kupić rower profesjonalisty. Nie, to nie jest dokładnie ten sam rower, na którym jeździ profesjonalista. A jest znacznie mądrzejszy sposób na to niż flagowa wersja stojąca w oknie wystawowym.

Kluczowe wnioski

- Możesz kupić tę samą ramę, na której jeżdżą profesjonaliści. Colnago, Cervélo, Specialized, Canyon i Pinarello sprzedają dokładne formy publiczności.

- Flagowe komplety rowerów kosztują około £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000. Skopiowanie pełnej specyfikacji profesjonalnej (miernik mocy, łożyska ceramiczne, koła wyścigowe, niestandardowy lakier) realistycznie kosztuje $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000.

- Canyon Aeroad CFR (rower Mathieu van der Poela) to wyjątek wartościowy w cenie ~$10,999 / £9,749, ponieważ Canyon sprzedaje bezpośrednio.

- Rama jest naprawdę taka sama, ale dopasowanie, przełożenia, koła, a nawet balast są inne. Rowery profesjonalistów nie zawsze są też najlżejsze.

- Najtańszą legalną drogą do prawdziwego sprzętu profesjonalnego jest flagowy zestaw ram, model z poprzedniego roku lub rower byłej drużyny.

Co nowego w 2026 roku: dlaczego mapa "kto jeździ na czym" została zmieniona

Jeśli ostatnio zapamiętałeś rowery w peletonie kilka sezonów temu, wyrzuć to wspomnienie. Sezon 2026 mocno przetasował karty sponsorów bardziej niż jakikolwiek rok, który pamiętam, więc mapa rowerów i zawodników, którą pół pamiętasz, jest teraz po prostu błędna.

Zacznijmy od najważniejszego. Remco Evenepoel przeszedł z Soudal Quick-Step do Red Bull–BORA–hansgrohe, co jest jednym z największych transferów niezawodników w roku, i przeszedł z jego starych ram na Specialized. Relacje z Tour de France 2026 pokazują go na nowym Specialized Tarmac SL9 w złotym malowaniu mistrza olimpijskiego. Pod tym znaczącym ruchem, cała warstwa drużyn cicho zmieniła sprzęt. Bahrain Victorious przeszedł z Meridy na Bianchi. EF Education-EasyPost wymienił swoje grupy z Shimano na SRAM. Decathlon przeszedł na ramy Van Rysel produkcji własnej z SRAM. Ineos Grenadiers pozostał wierny Pinarello, ale zmienił dostawcę kół. A jedna strata boli, jeśli kochasz starą gwardię: Cofidis, długoletni zwolennik Look i Campagnolo, całkowicie wypadł z WorldTour, co osłabiło już i tak rzadką obecność Campagnolo na gridzie.

Rowery zyskały również wizualną metamorfozę. Ludzie nazywają 2026 "rokiem nagiego roweru", z drużynami odsłaniającymi farbę do surowego węgla, aby zaoszczędzić gramy i, jak mówią, zredukować nieco opór powietrza. Więc ten rower wspinaczkowy w nagim splocie nie jest błędem fabrycznym. To celowa gra na wadze.

Na szczycie również pojawił się naprawdę nowy sprzęt. Aero rower Pogačara, Colnago Y1Rs, jest wyposażony w widelec bayonetowy oraz zintegrowany kokpit CC.Y1 "gullwing", a Colnago twierdzi, że oszczędza około 15–20 watów przy prędkości 50 km/h w porównaniu do swojej starej platformy aero. Colnago wprowadziło również nową ramę czasową TT2, która jest o około 550 g lżejsza i bardziej aerodynamiczna niż TT1, którą zastępuje. Co to oznacza dla Ciebie jako kupującego: rok modelowy 2026 to prawdziwe odświeżenie, a nie tylko podniesienie ceny i zmiana koloru. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować odpowiedniego rowerzystę do odpowiedniego aktualnego modelu, zanim wyciągniesz kartę.

Infografika zmiany sponsorów w 2026 roku — układ w dwóch kolumnach "2025 vs 2026", pokazujący zespoły, które zmieniły ramy lub grupy (Evenepoel do Specialized, Bahrain Merida do Bianchi, EF Shimano do SRAM, Decathlon do Van Rysel, Cofidis opuszczający), z małymi logo marek i strzałkami.
Infografika zmiany sponsorów w 2026 roku — układ w dwóch kolumnach "2025 vs 2026", pokazujący zespoły, które zmieniły ramy lub grupy (Evenepoel do Specialized, Bahrain Merida do Bianchi, EF Shimano do SRAM, Decathlon do Van Rysel, Cofidis opuszczający), z małymi logo marek i strzałkami.

Mapa: który profesjonalista jeździ na czym i wersja, którą możesz kupić

Oto sedno całej sprawy, jedyna tabela, której transmisje wyścigowe nigdy Ci nie podają. Każdy wiersz łączy czołowego zawodnika Touru 2026 z dokładnym modelem konsumenckim, który możesz zamówić, oraz ceną flagowego roweru. Każda liczba to detaliczna cena 2025–2026 (przybliżone przeliczenia zakładają ~1 EUR ≈ 1.08 USD ≈ 0.85 GBP).

Zawodnik (zespół 2026) Rower wyścigowy (aero / wspinaczka) Grupa i koła Model konsumencki, który możesz kupić Cena flagowa (USD / GBP)
Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) Colnago Y1Rs / V5Rs Shimano Dura-Ace Di2, ENVE Colnago Y1Rs ~$14,500 / £11,999
Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) Cervélo S5 / R5 SRAM Red AXS, Reserve Cervélo S5 ~$14,350 / £12,000
Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–hansgrohe) Specialized Tarmac SL9 / SL8 SRAM Red AXS, Roval Specialized S-Works Tarmac ~$15,000–$16,000 / £11,500–£12,500
Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) Canyon Aeroad CFR Shimano Dura-Ace Canyon Aeroad CFR ~$10,999 / £9,749
Ineos Grenadiers (zespół) Pinarello Dogma F Shimano Pinarello Dogma F — / £12,400
Lidl–Trek (zespół) Trek Madone SLR SRAM Trek Madone SLR — / £13,625

Kilka rzeczy rzuca się w oczy w tej tabeli. Każdy z tych rowerów to prawdziwy rower z katalogu, więc nie gonić za jednorożcem. Zwróć uwagę na rozpiętość: różnica między najtańszą opcją (Aeroad CFR van der Poela za ~£9,749) a najdroższą (Madone SLR Treka za £13,625) wynosi prawie £4,000 i ma niewiele wspólnego z tym, który rower jest szybszy. Odzwierciedla, jak każda marka sprzedaje. Model Canyon sprzedawany bezpośrednio do konsumenta eliminuje marżę dealera, więc prawdziwa platforma wygrywająca Tour kosztuje tysiące mniej niż rywale sprzedający przez sklepy.

Zauważ również podział na aero i wspinaczkę. Pogačar i Vingegaard mają po dwa ramy: rower aero na płaskie, szybsze dni (Y1Rs, S5) oraz lżejszą ramę wspinaczkową na wysokie góry (V5Rs, R5). Jako zwykły człowiek rzadko potrzebujesz obu. Jeśli większość Twojej jazdy odbywa się na pagórkowatym terenie i w grupach, rama aero jest bliższym dopasowaniem do sprintów i ucieczek, które oglądasz w telewizji. Jeśli mieszkasz w górach, rama wspinaczkowa to Twój rower, kropka. (Nowy w tej różnicy? Nasz przewodnik po rowerach szosowych aero vs endurance wyjaśnia, jaki typ ciała naprawdę pasuje do każdej ramy.)

Wykres porównawczy rowerów, kolarzy i cen — cztery pionowe karty dla Pogačara, Vingegaarda, Evenepoela i van der Poela, każda pokazująca imię kolarza, model roweru, ikonę grupy oraz poziomą belkę cenową, dzięki której niższy koszt Canyon jest wizualnie oczywisty w porównaniu do innych.
Wykres porównawczy rowerów, kolarzy i cen — cztery pionowe karty dla Pogačara, Vingegaarda, Evenepoela i van der Poela, każda pokazująca imię kolarza, model roweru, ikonę grupy oraz poziomą belkę cenową, dzięki której niższy koszt Canyon jest wizualnie oczywisty w porównaniu do innych.

Ile tak naprawdę kosztuje profesjonalny rower?

W skrócie: więcej niż zaliczka na samochód, mniej niż obawiają się internauci, aż do momentu, gdy spróbujesz skopiować dokładnie ten sam rower. Istnieją trzy wyraźne poziomy cenowe, a ich pomieszanie to dokładnie sposób, w jaki ludzie przepłacają.

Pierwszy poziom to flagowy kompletny rower. To model z najwyższej półki w katalogu z flagowym elektronicznym osprzętem i karbonowymi kołami wyścigowymi, a ceny są ściśle skonsolidowane. Cervélo S5 kosztuje £12,000 / $14,350. Colnago Y1Rs to €13,200 / £11,999 / $14,500. Pinarello Dogma F kosztuje £12,400, Trek Madone SLR £13,625, a konstrukcje S-Works Tarmac mieszczą się w przedziale €14,000–€15,000. Można to określić jako przedział £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000 dla całej grupy, z Canyon van der Poela jako oczywistym wyjątkiem.

Drugi poziom to dokładna replika profesjonalnego roweru, i tu liczba rośnie. Dodaj dwustronny miernik mocy, ceramiczne łożyska, ten konkretny zestaw kół wyścigowych oraz jednorazowy, niestandardowy lakier, a realistycznie patrzysz na koszt $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000. Doniesienia mówią, że najwyższe modele Y1Rs od Colnago osiągają nawet ~$21,000. Profesjonaliści, oczywiście, płacą prawie nic z tego. To, co pokrywa sponsoring.

Trzeci poziom to zestaw ramowy, i to tajna dźwignia kupującego. Zaczynając od samej ramy, zbuduj go z osprzętu i kół, które wybierzesz (lub które już posiadasz), a koszt początkowy w przybliżeniu się zmniejsza o połowę.

Model Tylko zestaw ramowy Flagowa kompletna budowa Co oszczędza zakup ramy
Colnago Y1Rs (Pogačar aero) od €6,710 / ~$6,750 budowa za €13,200 ~50% zniżki od ceny kompletnego roweru
Colnago V5Rs (Pogačar climb) €5,940 / $6,250 budowy za €10,800–€15,900 Wybierz własny poziom osprzętu
Cervélo R5 "Team Visma" (Vingegaard climb) €5,699 (rozmiary 48–61) budowa za ~€13,500 Prawie rower wspinaczkowy drużyny, twoje części

Oto rzecz dotycząca drogi zestawu ramowego: wygrywa podwójnie. Unikasz marży wbudowanej w kompletną budowę, a przy okazji możesz wybrać mądrzejszy osprzęt. Budowa Shimano Ultegra Di2 lub SRAM Force AXS jeździ około 95% tak dobrze jak Dura-Ace lub Red, przy oszczędności czterocyfrowej. Jeśli już posiadasz przyzwoite koła i osprzęt z aktualnego roweru, zestaw ramowy R5 za €5,699 to najefektywniejszy sposób na zdobycie prawdziwej ramy wspinaczkowej Touru. Po prostu najpierw dokładnie dopasuj rozmiar ramy. Nasz przewodnik po rozmiarach rowerów szosowych przeprowadza przez matematykę dopasowania.

Czy to naprawdę ten sam rower, na którym jeżdżą profesjonaliści?

To jest szczera istota całego pytania, a odpowiedź brzmi satysfakcjonujące tak, i nie.

Tak, rama jest naprawdę ta sama. Istnieje uparty mit, że profesjonaliści jeżdżą na tajnych, niestandardowych formach, a to po prostu nieprawda. Jeżdżą na dostępnych w sprzedaży ramach sponsorów. Y1Rs pod Pogačarem i ten na sklepowej podłodze pochodzą z tych samych narzędzi. Marki potrzebują tego w ten sposób, ponieważ marketing działa tylko wtedy, gdy wygrywający rower jest rowerem, który można kupić.

Ale nie, prawie wszystko, co wisi na tej ramie, jest inne. Różnice dotyczą dopasowania i specyfikacji, a nie kształtu. Prosi jeżdżą na mniejszych ramach z dłuższymi mostkami i węższymi kierownicami, aby uzyskać niską i aerodynamiczną pozycję. Używają kół, opon i przełożeń dostosowanych do każdego etapu. Mają mierniki mocy i pełnoetatową obsługę mechanika zespołowego, której większość z nas nigdy nie osiągnie. Cervélo S5 Vingegaarda z Tour de France 2026 to idealny przykład: waży dokładnie 6.8 kg, ma radykalne 1x SRAM Red AXS z pojedynczą zębatką 52T i kasetą 10–36, woskowany łańcuch i oponę tylną o szerokości około 30 mm. To rower zoptymalizowany przez zespół inżynierów dla jednego kolarza na jednym wyścigu. To nie jest rower stworzony, aby być wygodnym na twojej niedzielnej trasie.

A oto kluczowy element, który zmienia całą rozmowę: rowery profesjonalne niekoniecznie są lżejsze niż dobry rower wspinaczkowy dostępny w sprzedaży. UCI narzuca minimalną wagę 6.8 kg, a zespoły traktują tę liczbę jako cel, a nie minimalny próg. Wiele zawodników ściga się na cięższych aerodynamicznych ramach w zakresie 7.5–8.0 kg i dodaje balast, aby legalnie osiągnąć limit. Nowoczesny S-Works lub Y1Rs kupiony w sprzedaży detalicznej może być zbudowany poniżej 6.8 kg, co oznacza, że twój rower konsumencki może dosłownie ważyć mniej niż ten, który wygrał etap. Prosi optymalizują aerodynamikę, stabilność i trwałość przez 21 brutalnych dni. Nie gonią za liczbą na wadze kuchennej.

Kluczowa uwaga: kupując ramę profesjonalisty, otrzymujesz platformę profesjonalisty. Nie oznacza to, i nie powinno oznaczać, że otrzymujesz dopasowanie lub przełożenia wyścigowe profesjonalisty. To cecha, a nie kompromis.

An annotated diagram of a road bike with callout labels showing what differs between the pro race build and the consumer version — frame (same), stem length (longer on pro), bar width (narrower on pro), gearing (1x race vs 2x consumer), tires, power meter, and a "ballast to reach 6.8 kg UCI limit" note.
An annotated diagram of a road bike with callout labels showing what differs between the pro race build and the consumer version — frame (same), stem length (longer on pro), bar width (narrower on pro), gearing (1x race vs 2x consumer), tires, power meter, and a "ballast to reach 6.8 kg UCI limit" note.

Szczegóły specyfikacji profesjonalnej, które warto skopiować, i te, które należy pominąć

Obserwowanie Tour de France to naprawdę przydatna edukacja zakupowa, ale tylko jeśli skopiujesz odpowiednie rzeczy. Prosi są na czołowej pozycji w niektórych trendach, a w innych są całkowicie nieistotni dla twojego życia. Oto szczera lista.

Warto skopiować:

  • Logika poziomów grup. Peloton korzysta z trzech flagowych modeli (Shimano Dura-Ace Di2, SRAM Red AXS, Campagnolo Super Record Wireless), ale prawdziwa lekcja dla twojego portfela to to, że poziom niżej (Ultegra Di2, Force AXS, Chorus) zmienia biegi niemal identycznie za znacznie mniej. Kupuj poziom, a nie aureolę. Nasze porównanie grup zgłębia, gdzie kryją się prawdziwe różnice.
  • Szersze opony. Czasy wąskich opon 23 mm minęły. Prosi teraz ścigają się na oponach 28–30 mm przy niższych ciśnieniach dla lepszej przyczepności, komfortu i, co może zaskakiwać, niższego oporu toczenia. To najtańsza pojedyncza ulepszenie, które sprawia, że twój rower czuje się bardziej "profesjonalnie".
  • Woskowane łańcuchy. Woskowany lub smarowany woskiem łańcuch działa czysto, cicho i odrobinę szybciej. To prawdziwy marginalny zysk, który możesz przyjąć za cenę butelki smaru.

Warto pominąć:

  • 1x wyścigowe przełożenia. Pojedyncza zębatka 52T Vingegaarda z kasetą 10–36 jest doskonała dla kolarza generującego 6+ watów na kilogram. Na prawdziwej wspinaczce pozostawi cię zbyt mocno przełożonym i zmuszonym do zatrzymania się. Zachowaj kompaktowe przełożenie 2x z kasetą przyjazną do wspinaczki.
  • Ultra-agresywna pozycja. Zbyt niska kierownica i wąskie kierownice, które sprawiają, że profesjonalista jest aerodynamiczny, zrujnują twój kręgosłup i szyję w ciągu trzech godzin. Dopasuj do twojej elastyczności, a nie ich.
  • Odkrywanie farby dla gramów. Trend odkrytych rowerów oszczędza zespołowi kilka gramów przy limicie UCI. Dla ciebie nie oszczędza nic, co kiedykolwiek poczujesz, i odbiera ochronę. Pomiń to.

Oto szybki przegląd:

Warto skopiować Nie warto kopiować
Opony 28–30 mm, niższe ciśnienie 1x 52T / 10–36 wyścigowe przełożenia
Drugorzędny elektroniczny zestaw grup Ultra-agresywne dopasowanie
Woskowany łańcuch Usuwanie farby, aby zaoszczędzić gramy
Aero ramka, jeśli teren jest pagórkowaty Balastowanie roweru, aby osiągnąć 6.8 kg

Najlepsza wartość: profesjonalne rowery, które naprawdę warto kupić

Jeśli Twoim celem jest maksymalna ilość prawdziwego DNA pro za dolara, trzy ścieżki wyraźnie wyróżniają się na tle innych.

Po pierwsze, Canyon Aeroad CFR, który jest tutaj mistrzem wartości. To dokładna platforma, na której ściga się Mathieu van der Poel, w cenie około ~$10,999 / £9,749. Ponieważ Canyon sprzedaje bezpośrednio do konsumentów, obniża ceny w porównaniu do równorzędnych rywali z Dura-Ace o tysiące. Nie ma szybszego sposobu, aby legalnie powiedzieć „Jeżdżę tym samym rowerem, co zwycięzca etapu Touru” za mniej niż jedenaście tysięcy. Jedynym kompromisem jest to, że kupujesz online i samodzielnie zajmujesz się ostatecznym ustawieniem, lub płacisz w sklepie, aby to zrobić.

Po drugie, flagowy zestaw ramowy. Dla marzycieli Colnago i Cervélo, zakup samej ramy to mądrze wydane pieniądze. Zestaw ramowy Colnago V5Rs za €5,940, zestaw ramowy Y1Rs od €6,710, lub limitowany zestaw ramowy Cervélo R5 "Team Visma–Lease a Bike" za €5,699 pozwalają Ci zbudować prawie rower zespołowy wokół części, które wybierzesz. Otrzymujesz identyczną ramę, na której ścigają się profesjonaliści, a pozostały budżet wydajesz tam, gdzie ty naprawdę korzystasz, na koła i dopasowanie, zamiast na niestandardowy lakier.

Po trzecie, rowery z poprzednich lat i byłe rowery zespołowe. Najtańsza legalna droga do prawdziwego sprzętu pro to używany zestaw ramowy, były rower zespołowy lub budowa z poprzedniego roku przez renomowanego specjalistę od odsprzedaży, takiego jak The Pro's Closet. Flagowa rama z zeszłego roku nie jest wolniejsza w żaden sposób, który kiedykolwiek poczujesz, a amortyzacja na rowerach halo jest stroma, często wynosząc 30–50% w ciągu dwóch lub trzech lat. To tutaj naprawdę sprytni kupujący robią zakupy, i szczerze mówiąc, to tam bym szukał w pierwszej kolejności.

Wyobraź sobie konkretny scenariusz. Powiedzmy, że masz $7,000 i chcesz prawdziwego roweru pro. Salon sprzedaży będzie Cię kierował w stronę roweru kompletnym w średnim wykończeniu z zapomnianą ramą. Mądrzejsza gra: kup zestaw ramowy Y1Rs lub V5Rs (~$6,250–$6,750), a następnie zbuduj go przez sezon z grupą drugiej klasy i dobrymi kołami aluminiowymi lub wejściowymi z włókna węglowego, które później wymienisz. Kończysz na rzeczywistej ramie, na której ściga się Pogačar, z wyraźną ścieżką do ulepszeń, zamiast na ładniej wyposażonym rowerze, którego nikt na Tourze by nie rozpoznał.

Infografika przedstawiająca drabinę cenową z trzema poziomami ułożonymi pionowo — "Zestaw ramowy ($5,700–$6,750)", "Flagowy rower kompletny ($10,999–$16,000)", i "Dokładna replika pro ($16,000–$21,000)" — z wyróżnioną strzałką wskazującą na poziom zestawu ramowego oznaczonego jako "najlepszy punkt wejścia wartości."
Infografika przedstawiająca drabinę cenową z trzema poziomami ułożonymi pionowo — "Zestaw ramowy ($5,700–$6,750)", "Flagowy rower kompletny ($10,999–$16,000)", i "Dokładna replika pro ($16,000–$21,000)" — z wyróżnioną strzałką wskazującą na poziom zestawu ramowego oznaczonego jako "najlepszy punkt wejścia wartości."

Jak zdecydować: Twój ramowy plan zakupu roweru pro na 2026 rok

Zanim wydasz jakikolwiek grosz, przeprowadź swoją sytuację przez te pięć kroków. Mapują one wszystko powyżej na twoje jazdy, a nie na fantazję kogoś innego z lipca.

  1. Zdefiniuj swój teren. Głównie pagórkowate drogi i jazdy grupowe? Aero ramka (Y1Rs, S5, Aeroad CFR) jest lepszym dopasowaniem. Głównie góry? Wybierz ramkę wspinaczkową (V5Rs, R5) zamiast tego.
  2. Ustal twardy budżet i oddziel ramę od budowy. Jeśli Twój sufit to mniej niż ~$8,000, droga zestawu ramowego prawie zawsze przewyższa rower kompletny. Powyżej tego, bezpośredni do konsumenta rower kompletny, taki jak Canyon, rozciąga się najdalej.
  3. Szczerze wybierz poziom grupy. Chyba że naprawdę ścigasz się, drugi poziom (Ultegra Di2 / Force AXS) uwalnia cztery cyfry na koła i dopasowanie bez kary w jeździe, którą zauważysz.
  4. Dopasuj do siebie, a nie do pro. Przeznacz budżet na odpowiednie dopasowanie roweru i odrzuć pozycję wyścigową z niskim mostkiem i wąską kierownicą. To jest miejsce, gdzie kopiowanie profesjonalistów najbardziej się nie opłaca.
  5. Sprawdź najpierw rynek używanych i z poprzednich lat. Roczna flagowa rama z 30–50% zniżką to najlepsza wartość w kolarstwie. Kupuj nowy tylko wtedy, gdy dokładny aktualny model naprawdę ma dla Ciebie znaczenie.

Skrót decyzji: chcesz odznakę i ramę za najmniejsze pieniądze? Canyon Aeroad CFR. Chcesz ramy konkretnej marki i pełnej kontroli nad budową? Flagowy zestaw ramowy. Chcesz absolutnie najniższej ceny na prawdziwy sprzęt pro? Rower z poprzedniego roku lub były rower zespołowy.

Schemat decyzyjny zatytułowany "Która trasa pro-rowerowa jest dla Ciebie odpowiednia?" rozgałęziający się z węzła startowego przez pytania — "Budżet poniżej 8 000 $?", "Chcesz ramę konkretnej marki?", "Potrzebujesz dokładnie aktualnego modelu?" — kończący się w trzech polach wynikowych: Canyon Aeroad CFR, flagowy zestaw ramowy oraz używany/zeszłoroczny rower.
Schemat decyzyjny zatytułowany "Która trasa pro-rowerowa jest dla Ciebie odpowiednia?" rozgałęziający się z węzła startowego przez pytania — "Budżet poniżej 8 000 $?", "Chcesz ramę konkretnej marki?", "Potrzebujesz dokładnie aktualnego modelu?" — kończący się w trzech polach wynikowych: Canyon Aeroad CFR, flagowy zestaw ramowy oraz używany/zeszłoroczny rower.

Bez względu na to, którą trasę wybierzesz, podejście pozostaje takie samo: kup platformę, na której ścigają się profesjonaliści, a następnie dostosuj ją do rowerzysty, którym naprawdę jesteś. A jeśli chcesz szerszego spojrzenia na to, co jeszcze pojawia się w tym sezonie, nasz przegląd nowych rowerów szosowych na 2026 rok obejmuje opcje spoza WorldTour, które warto obserwować.

Najczęściej zadawane pytania

Q: Na jakim rowerze jeździ Tadej Pogačar podczas Tour de France 2026 i czy mogę go kupić? A: Pogačar jeździ na Colnago dla UAE Team Emirates-XRG: rowerze aero Y1Rs i rowerze wspinaczkowym V5Rs, z Shimano Dura-Ace Di2 i kołami ENVE. Tak, możesz kupić oba. Pełny Dura-Ace Y1Rs kosztuje około 13 200 € / 11 999 £ / 14 500 $, lub możesz zacząć od zestawu ramowego Y1Rs za 6 710 € (lub zestawu ramowego V5Rs za 5 940 €) i zbudować własny.

Q: Ile kosztuje profesjonalny rower Tour de France? A: Flagowy kompletny rower kosztuje około 12 000–14 000 £ / 14 000–16 000 $. Replikacja dokładnej budowy pro, z miernikiem mocy, ceramicznymi łożyskami, wyścigowymi kołami i niestandardowym malowaniem, realistycznie kosztuje 16 000–21 000 $ / 13 000–18 000 £. Zespoły płacą ułamek tej kwoty dzięki sponsorom.

Q: Czy wersja konsumencka roweru pro jest taka sama, jak ta, na której ścigają się profesjonaliści? A: Rama jest taka sama. Profesjonaliści ścigają się na ramach sponsorowanych z półki, a nie na niestandardowych formach. Co się różni, to dopasowanie i specyfikacja: mniejsze ramy, dłuższe wsporniki, węższe kierownice, przełożenia wyścigowe, mierniki mocy oraz specyficzne koła i opony. Rower detaliczny może być nawet lżejszy niż rower pro, ponieważ zespoły często obciążają cięższe rowery aero do limitu UCI 6,8 kg.

Q: Na jakim rowerze jeździ Jonas Vingegaard w 2026 roku? A: Vingegaard jeździ na Cervélo dla Visma–Lease a Bike: rowerze aero S5 i rowerze wspinaczkowym R5, z SRAM Red AXS i kołami Reserve. S5 kosztuje około 12 000 £ / 14 350 $. Jego rower S5 z Tour 2026 waży dokładnie 6,8 kg i ma uderzające ustawienie 1x (pojedyncza zębatka 52T, kaseta 10–36), którego nie powinieneś kopiować do codziennej jazdy.

Q: Na jakim rowerze jeździ Remco Evenepoel w 2026 roku? A: Po transferze do Red Bull–BORA–hansgrohe, Evenepoel przeszedł na Specialized, ścigając się na nowym Tarmac SL9 (z obowiązkami SL8) w złotym malowaniu mistrza olimpijskiego, z SRAM Red AXS i kołami Roval. Konsumencki S-Works Tarmac kosztuje około 15 000–16 000 $ / 11 500–12 500 £.

Q: Jaki jest najtańszy sposób na zdobycie prawdziwego roweru lub ramy na poziomie pro? A: Używany zestaw ramowy, rower z byłego zespołu lub budowa z poprzedniego roku modelu przez renomowanego specjalistę od odsprzedaży. Nowy, najlepszą wartością jest flagowy zestaw ramowy (jak rama Cervélo R5 "Team Visma" za 5 699 €) lub bezpośredni do konsumenta Canyon Aeroad CFR za około 10 999 $ / 9 749 £.

Q: Czy rowery pro są na limicie wagi UCI 6,8 kg? A: Często, ale nie zawsze, i nie dlatego, że nie mogą być lżejsze. Minimalna waga 6,8 kg to cel, który zespoły osiągają celowo, czasami dodając balast do cięższej ramy aero, zamiast ścigać się najlżejszym możliwym rowerem. Aerodynamika i stabilność zazwyczaj wygrywają nad surową wagą.

Q: Jakie grupy osprzętu używają profesjonaliści WorldTour w 2026 roku? A: Trzy flagowe marki definiują peleton: Shimano Dura-Ace Di2, SRAM Red AXS i Campagnolo Super Record Wireless. W 2026 roku EF Education-EasyPost przeszło na SRAM, podczas gdy Cofidis (użytkownik Campagnolo) opuścił WorldTour, co jeszcze bardziej osłabiło obecność Campagnolo w peletonie.

Podsumowanie: kupuj marzenie, ale kupuj mądrze

Czy możesz kupić rower zawodowców z Tour de France w 2026 roku? Szczerze mówiąc, tak. Rama, na której jeżdżą Pogačar, Vingegaard, Evenepoel i van der Poel, to ta sama rama, którą możesz zamówić, a znane nazwiska obejmują zaskakująco szeroki zakres cenowy, od ~£9,749 Aeroad CFR Canyon po £13,625 Madone SLR Trek.

Jednak wersja, która wygrywa wyścigi, nie jest wersją, którą powinieneś zbudować. Zawodowcy jeżdżą obciążonymi do granic możliwości rowerami aerodynamicznymi z przełożeniami tylko do wyścigów, w skrajnych pozycjach i z zespołem mechaników na wezwanie, co nie ma żadnego znaczenia dla kolarza, który goni osobisty rekord w sobotni poranek. Uczciwym posunięciem jest zakup platformy i odrzucenie pantomimy: wybierz flagowy zestaw ramowy lub rower gotowy do sprzedaży bezpośredniej, zamów inteligentny zestaw grupowy drugiej klasy, załóż opony 28–30 mm i zrób odpowiednie dopasowanie roweru do swojego ciała i dróg, po których jeździsz.

Zrób to, a znajdziesz się w lepszym miejscu niż w przypadku repliki. Otrzymasz rower z prawdziwym DNA Tour de France, który jest rzeczywiście szybszy dla ciebie i, co możliwe, lżejszy niż ten, który właśnie wygrał etap, który oglądałeś. Tak kupujesz marzenie, nie dając się oszukać.

RELATED ARTICLES