Rok Nagi Rower: surowe węglowe ramy hiper-aero na Tour de France 2026

Year of the Naked Bike: the raw-carbon hyper-aero frames at the 2026 Tour

Rok Nagi Rower: surowe ramy w hyper-aerodynamicznym węglu na Tour de France 2026

Kiedy Tour de France 2026 wystartował z Barcelony 4 lipca, najostrzejsze oczy w tłumie nie były zwrócone na koszulki. Skupiały się na ramach. Liderzy drużyn ustawiali się na rowerach pozbawionych farby, odsłaniając surową strukturę węgla. Bez farby, bez połysku, tylko surowy materiał wpleciony w promienie katalońskiego słońca. Media rowerowe niemal z dnia na dzień przyjęły ten sam przydomek: "Rok Nagiego Roweru". Ten przewodnik zagłębia się w temat i wyjaśnia, co tak naprawdę się dzieje: matematyka gramów, 25-letnia zasada UCI, która to napędza, które rowery są naprawdę surowe, a które udają, oraz to, co każdy konkurent pomija, czyli które nagie ramy można naprawdę kupić w 2026 roku i czy warto się bawić w usuwanie farby ze swojej.

Kluczowe wnioski

- Rezygnacja z farby oszczędza około 100-200g. To realne, ale marginalne, około 1-2% całkowitej wagi roweru. To gra o wagę, a nie o aerodynamikę. Kształt ramy wpływa na opór, a nie grubość farby.

- Cały sens tego ma związek z minimalnym limitem wagi UCI 6.8kg, niezmiennym od 2000 roku. Nowoczesne ramy profesjonalne mogą ważyć 5.5-6.0kg, więc drużyny dodają balast, aby osiągnąć 6.8kg. Usunięcie farby pozwala im "wydać" ten budżet wagowy na aerodynamiczne kształty zamiast.

- Nie każdy rower jest naprawdę nagi. Colnago Y1Rs Pogačara to prawdziwy surowy węgiel. "Silver Flake" Lapierre'a to odsłonięcie przez przezroczystą powłokę. Niektóre ciemne rowery po prostu wyglądają na surowe.

- Możesz kupić ten wygląd. Ograniczona Seria Dark Colnago (300 sztuk każdego z Y1Rs i V5Rs) sprzedawana jest w tej samej cenie co malowane, a ramy z otwartym moldem często sprzedawane są surowe jako najtańsze wykończenie.

- Większa historia 2026 roku to powrót rowerów aerodynamicznych. Ramy aerodynamiczne teraz mieszczą się w około 150g od czystych wspinaczy i mogą osiągnąć limit wagi, przesuwając próg opłacalności wspinaczki z około 3-4% w kierunku 6%.

Peloton Touru pojawił się nagi

Nie można było tego przeoczyć. Gdy kandydaci do klasyfikacji generalnej zjeżdżali na linię startu Grand Départ, ich ramy wyglądały na niedokończone. Nagie węglowe rusztowanie pod szeptem cienkiej przezroczystej powłoki, ledwie jakieś grafiki, brak oznaczeń drużynowych. Najbardziej fotografowany z całej stawki był surowy węglowy Colnago Y1Rs Tadeja Pogačara. Rower lidera UAE Team Emirates-XRG był całkowicie odsłonięty, aby pokazać układ, jeżdżąc na oponach 28c Continental GP5000 TT TR. Kolejne media sięgały po to samo słowo: nagi.

Nic z tego nie wyszło z zebrania marketingowego. To była fizyka dążąca do gramów, zderzająca się z regulaminem. Drużyny nie zdecydowały się na nagie ramy, ponieważ surowy węgiel wygląda szybko, chociaż rzeczywiście tak jest. Zrobiły to, ponieważ farba to martwy ciężar, a na samym szczycie sportu martwy ciężar jest wrogiem. Jedna relacja na temat tego trendu wyraziła to jasno: ramy były odsłonięte "aby uczynić rower tak lekkim, jak to tylko możliwe".

Tło sprawia, że ruch wydaje się dziwniejszy. Peloton Tour de France 2026 to najbardziej technicznie jednorodna grupa, jaką kiedykolwiek widziano w tym wyścigu. Wszystkie 23 drużyny jeżdżą na ramach z włókna węglowego, całe pole korzysta z hamulców tarczowych, kokpity są w pełni zintegrowane, a wszyscy używają opon 28-32mm. Dwa zestawy napędowe wykonują prawie całą pracę, Shimano Dura-Ace i SRAM Red AXS, z jedynym wyjątkiem Campagnolo w Cofidis, który debiutuje z Super Record 13. Gdy sprzęt zbiega się tak blisko, różnice cofają się na margines. Kilka watów oporu. Sto gramów ramy. Gdzie dokładnie umieścisz koszyk na bidon. Nagie włókno węglowe to to, jak wyglądają marginalne zyski, gdy nie ma już prawie nic do optymalizacji.

W spektaklu kryje się również wymowna asymetria. Brak farby to, według jednego z raportów technicznych wyścigu, "przywilej zarezerwowany dla liderów drużyn". Pogačar i inni kapitanowie GC jeździli na surowych ramach. Ich pomocnicy jeździli na malowanych. Zdejmowanie farby to przywilej, który zdobywasz, będąc zawodnikiem, wokół którego zbudowana jest cała drużyna, co dokładnie pokazuje, jak poważnie profesjonaliści traktują oszczędność 100-200g.

Co nowego w 2026 roku: jak nagi przeszedł z jednorazowego na szeroką skalę w pelotonie

Nagi rower nie pojawił się znikąd. Jego początki sięgają surowego węglowego Colnago Pogačara na Tour de France 2025, jednorazowego lekkiego specjalisty, który był ważony w hotelach drużynowych i rozświetlił internet. Co zmieniło się w 2026 roku, to że pomysł stał się mainstreamowy. Zamiast jednego zawodnika na jednej egzotycznej ramie, nagie włókno węglowe i wykończenia z przezroczystym lakierem pojawiły się w wielu drużynach i markach. Stało się to wyglądem wyścigu, a nie ciekawostką.

Przechodząc przez paddock drużynowy 2026, trend jest wszędzie, gdzie się obrócisz. Team Picnic PostNL zadebiutował nowym Lapierre Xelius DRS w ekskluzywnej "Silver Flake" błyszczącej przezroczystej powłoce, która celowo pokazuje surowe włókno węglowe pod spodem, wykończenie, które oszczędza około 40g w porównaniu do poprzedniego malowania drużynowego, jednocześnie eksponując materiał. TotalEnergies ścigał nowy Cube Litening Aero C:68X w dwóch wersjach: malowanej na zamówienie livery drużynowej i "nagim rowerze węglowym, aby zaoszczędzić na wadze" w surowej wersji na dni, gdy każdy gram miał znaczenie.

Trend wpłynął nawet na umowy z dostawcami. Astana przeszła na chińską markę XDS / X-LAB na 2026 rok, a jej DB01 maszyna do jazdy na czas "pojawiła się surowa i niemalowana w Barcelonie". Van Rysel (Decathlon) używał surowego prototypu ramy wspinaczkowej dla młodego talentu Paula Seiksasa, roweru, który nie trafi do katalogu przed 2027 rokiem, podczas gdy Ridley wprowadził prototyp "wyścigowego poniżej 7 kg". A w wyścigu z czasem, Giant Trinity Advanced SL TT rower Bena O'Connora został pozbawiony niemal całej farby, aby zredukować wagę, a dodatkowe gramy odzyskano dzięki śrubom CarbonTi i siodełku Dash ważącemu 130g.

To, co czyni to interesującym, to wzór. W 2025 roku nagi rower był sztuczką na przyjęcia. W 2026 roku to taktyka na szeroką skalę w pelotonie. Kiedy cztery lub pięć marek niezależnie dochodzi do "pokaż włókno węglowe, zrezygnuj z farby" w tym samym sezonie, przestaje to być chwilowym trendem i zaczyna pokazywać, gdzie naprawdę leżą priorytety sportu.

Dlaczego farba jest wrogiem: matematyka gramów

Oto mechanizm, którego nikt nie tłumaczy w transmisji. Malowana rama węglowa to nie tylko węgiel z kolorem na wierzchu. To węgiel plus powłoka podkładowa, następnie jedna lub więcej powłok kolorowych, potem powłoka przezroczysta, a następnie naklejki. Nałożenie tego wszystkiego na całą ramę zazwyczaj dodaje 100-150g, a w przypadku skomplikowanych lub wielokolorowych schematów nawet do 200g. To jest wróg. Nie węgiel, a powłoka.

Biały jest najgorszym winowajcą. Ponieważ surowe włókno węglowe jest prawie czarne, biała lub jasna powłoka wymaga więcej warstw, aby je zakryć, dodając gramy z każdym przejściem pistoletu natryskowego. Dlatego nagie rowery profesjonalne prawie nigdy nie zaczynały życia jako białe. Najcięższe schematy malarskie to te, które mają najwięcej do zyskania z zniknięcia.

Numery DIY potwierdzają tę teorię. Domowi mechanicy na forum Weight Weenies, którzy są najbardziej obsesyjnymi oszczędzaczami wagi w internecie, rutynowo zgłaszają oszczędności 100-200g po usunięciu farby i podkładu z ramy. Jeden zgłosił 180g z białej i czerwonej ramy. Cervélo R5 spadł z 833g do około 780g po usunięciu farby. Jest jednak haczyk, i to prawdziwy. Odpowiednia powłoka przezroczysta odporna na UV dodana z powrotem, aby chronić surowe włókno węglowe, dodaje około 50g, więc netto oszczędność jest mniejsza niż surowa liczba wskazuje. Wrócimy do tego, gdy omówimy, czy powinieneś próbować tego w domu.

Teraz rozróżnienie, które większość relacji pomija, a to szczera część: usunięcie farby to gra na wagę, a nie na aerodynamikę. Opór aerodynamiczny pochodzi z kształtu ramy poruszającej się w powietrzu, a nie z tego, jak gruba jest farba na powierzchni. Zdejmij 130g powłoki, a rower stanie się lżejszy. To, jak gładko powietrze przepływa wokół rur, nie zmienia się w żaden znaczący sposób. Ten jeden fakt, farba równa się gramom, a nie watom, to klucz, na którym opiera się cała historia nagiego roweru, i to ustawia późniejsze rozstrzyganie między aerodynamiką a wagą.

Wyjaśniający przekrój ściany rurki ramy karbonowej pokazujący nałożone warstwy — surowe włókno węglowe, podkład, kolor, lakier bezbarwny, naklejka — z oznaczeniem gramów na każdej warstwie oraz całkowitym oznaczeniem "≈100-150g", obok surowej rurki węglowej oznaczonej "0g farby."
Wyjaśniający przekrój ściany rurki ramy karbonowej pokazujący nałożone warstwy — surowe włókno węglowe, podkład, kolor, lakier bezbarwny, naklejka — z oznaczeniem gramów na każdej warstwie oraz całkowitym oznaczeniem "≈100-150g", obok surowej rurki węglowej oznaczonej "0g farby."

Prawdziwy powód: limit wagi UCI 6.8kg

Jeśli farba oszczędza tylko 100-150g, dlaczego najlepiej finansowane zespoły na świecie obsesyjnie się tym zajmują? Jedna liczba: 6.800kg. Zgodnie z UCI Technical Regulation 1.3.019, rower wyścigowy nie może ważyć mniej niż 6.8kg. Waży się go bez wymiennych akcesoriów, takich jak butelki i komputery, ale z koszykami na butelki, mocowaniami i wszelkimi przedłużeniami na klipsy wciąż na miejscu. Ten limit nie zmienił się od roku 2000.

Dwadzieścia pięć lat to wiek geologiczny w technologii rowerowej. Nowoczesne ramy profesjonalne mogą być teraz budowane na poziomie 5.5-6.0kg w komplecie, wygodnie poniżej limitu. Perwersyjny skutek jest taki, że zespoły rutynowo muszą dodawać balast, aby ich rowery były wystarczająco ciężkie, aby były legalne. A kiedy dodajesz wagę tylko po to, aby przestrzegać zasady, każdy gram tej wagi to gram, który wolałbyś wydać na coś użytecznego. Farba jest pierwszą rzeczą, którą się usuwa, ponieważ nic ci nie daje.

To jest prawdziwa logika nagiego roweru. Zdejmij farbę i uwolnisz część swojego budżetu wagowego. Następnie możesz go wydać z celem: na głębsze, bardziej aerodynamiczne i cięższe kształty rur, na solidniejsze komponenty, na sztywniejszy układ, wszystko to, nadal osiągając dokładnie 6.8kg. Nagi węgiel nigdy nie był o tym, aby być poniżej limitu. Chodzi o osiągnięcie limitu z najlepszym możliwym rowerem zamiast lżejszego niż to konieczne.

Jeśli się pomylisz, kara jest brutalna i precyzyjna. W etapie Giro w 2026 roku Lorena Wiebes została zdyskwalifikowana za rower ważący 6.78kg, zaledwie 20g poniżej limitu, mniej więcej cztery kostki cukru. Ten pojedynczy wynik wyjaśnia paranoję. Zespoły nie chcą tylko być blisko 6.8kg. Chcą być pewne, ponieważ cena bycia 20g lżejszym to całkowita utrata wyniku.

Colnago wyjaśniło korzyści, gdy opisało rower Pogačara. Rozumowanie marki było takie, że aerodynamika przewyższa niewielkie oszczędności w wadze. Jego aero Y1Rs "oszczędza około 20-25W przy 50 km/h, co przewyższa około 150-200g różnicy w wadze" w porównaniu do lżejszej ramy V5Rs do wspinaczki. Innymi słowy: mając stały budżet 6.8kg, wydaj go na waty, a nie na gramy. Nagi węgiel to sposób, w jaki możesz sobie pozwolić na waty.

Grafika wizualizacji danych pokazująca poziomą wagę od 5.5kg do 7.5kg, z czerwoną linią na minimalnej wadze UCI 6.8kg, znacznikami pokazującymi, gdzie ląduje nowoczesna rama bez balastu (~5.8kg), gdzie dodawany jest balast, aby osiągnąć 6.8kg, oraz dyskwalifikację Wiebes na poziomie 6.78kg zaznaczoną tuż poniżej linii.
Grafika wizualizacji danych pokazująca poziomą wagę od 5.5kg do 7.5kg, z czerwoną linią na minimalnej wadze UCI 6.8kg, znacznikami pokazującymi, gdzie ląduje nowoczesna rama bez balastu (~5.8kg), gdzie dodawany jest balast, aby osiągnąć 6.8kg, oraz dyskwalifikację Wiebes na poziomie 6.78kg zaznaczoną tuż poniżej linii.

Prawdziwie surowe vs cosplay: które rowery Tour 2026 są naprawdę nagie

Nie każdy ciemny, matowy, groźnie wyglądający rower w peletonie 2026 jest naprawdę nagi. Istnieją trzy wyraźne kategorie, a rozróżnienie ich to połowa zabawy podczas spaceru po padoku. Prawdziwie surowe ramy mają tylko cienką ochronną warstwę przezroczystego lakieru na gołym węglu. Odkrycia przezroczystego lakieru używają celowo przezroczystego wykończenia, aby splot był widoczny celowo. A rowery malowane w stylu stealth to po prostu ciemne kolory, które naśladują wygląd bez korzyści wagowych.

Tabela poniżej sortuje główne maszyny 2026 w te kategorie, korzystając z opublikowanych i zmierzonych danych.

Rowery Zespół / Kolarz Typ wykończenia Waga (zgłoszona/zmierzone) Uwagi
Colnago Y1Rs UAE Emirates-XRG / Pogačar Prawdziwie surowy węgiel + przezroczysty lakier ~7.1kg kompletny (ważenie GCN); 965g rama Rower plakatowy trendu; na 28c GP5000 TT TR
Cube Litening Aero C:68X TotalEnergies Surowa wersja oferowana obok malowanej Surowa budowa "aby zaoszczędzić na wadze" Dwie wersje: malowane barwy zespołu + goły węgiel
X-LAB DB01 (TT) Astana Surowy / niemalowany Używany bez lakieru w Barcelona TT Nowa umowa dostawcza chińskiego XDS/X-LAB
Van Rysel prototype Decathlon / Seixas Surowy prototyp wspinaczkowy Prototyp sub-katalogowy Nie trafi do sklepów przed 2027
Giant Trinity Advanced SL (TT) / Ben O'Connor Odmieniony z prawie całego lakieru Malowana rama ~1,340g Dodatkowe gramy dzięki śrubom CarbonTi, siodełko 130g
Lapierre Xelius DRS "Silver Flake" Team Picnic PostNL Odkrycie przezroczystego lakieru (brokat) Replika zespołu 730g rama, 7.25kg budowa Wykończenie oszczędza ~40g; celowo pokazuje splot
Cervélo S5 Visma-Lease a Bike / Vingegaard Stealth aero (widoczna surowa wersja TT) Dokładnie 6.8kg kompletny Rower szosowy S5 osiąga limit UCI idealnie

Kilka wpisów wymaga przypisu. Y1Rs Pogačara to prawdziwy artykuł. Ważenie GCN na miejscu ustaliło jego wagę na 7.1kg, a jedno szczegółowe pomiar zarejestrowało 7.25kg z zmierzonym oponą tylną 30.8mm, w porównaniu do typowej malowanej budowy wyścigowej o wadze 7.2-7.5kg. Lapierre jest najjaśniejszym przykładem środkowej kategorii. Jego wykończenie Silver Flake nie jest gołym węglem, ale jest zaprojektowane tak, aby ujawniać strukturę, jednocześnie redukując około 40g i poprawiając aerodynamikę o 15% w porównaniu do poprzedniego modelu (do 14W oszczędności).

Jak rozpoznać naprawdę nagi rower? Szukaj splotu, który jest widoczny i lekko nieregularny pod satynowym przezroczystym lakierem, z ledwie widocznymi grafikami w chromie lub folii i bez kolorowego podkładu. Jeśli wykończenie jest błyszczące, równomiernie nieprzezroczyste, lub "wygląd węgla" jest idealnie jednolity, patrzysz na lakier lub drukowaną folię. To cosplay, a nie surowość.

Infografika porównawcza w trzech kolumnach zatytułowana "Real, Reveal, or Cosplay?" pokazująca zbliżenia trzech powierzchni ram — autentyczne surowe sploty pod przezroczystym lakierem, efektowny lakier z brokatem oraz ramę w ciemnym kolorze malowaną stealth — każda oznaczona sposobem identyfikacji i jej przybliżonym wpływem na wagę.
Infografika porównawcza w trzech kolumnach zatytułowana "Real, Reveal, or Cosplay?" pokazująca zbliżenia trzech powierzchni ram — autentyczne surowe sploty pod przezroczystym lakierem, efektowny lakier z brokatem oraz ramę w ciemnym kolorze malowaną stealth — każda oznaczona sposobem identyfikacji i jej przybliżonym wpływem na wagę.

Pod nagim węglem: walka aero kontra waga, która naprawdę decyduje o wyścigach

Nagi wygląd to symptom czegoś większego, a to jest część, która ma największe znaczenie dla twojego następnego roweru. Przez dekadę kolarze szosowi mieli do wyboru: lekka rama do podjazdów lub aero rama na płaskie odcinki. Ten kompromis zaczyna się rozpadać. Ramy aero ważyły około 400g więcej niż czyste ramy do podjazdów w 2020 roku. Dziś różnica wynosi bliżej 150g, a najlepsze ramy aero mogą osiągnąć limit 6.8kg bez problemu.

Kiedy kara wagowa za wybór aero niemal znika, matematyka się zmienia. Gradient przełamania, nachylenie, przy którym przewaga wagowa lekkiego roweru w końcu pokonuje przewagę prędkości roweru aero, została przesunięta z około 3-4% w kierunku 6%. Poniżej tego gradientu, gdzie odbywa się przytłaczająca większość jazdy w rzeczywistości, rower aero jest po prostu szybszy. Konsensus w branży również się zmienił: rowery aero wracają, a nagie ramy hyper-aero na Tourze są najgłośniejszym wyrazem tego trendu.

Bezpośrednie porównania liczb czynią napięcie namacalne. Tabela poniżej porównuje trzy ramy, które są w centrum rozmowy na temat 2026 roku, używając opublikowanych danych, w tym symulacji uruchomienia przez Specialized.

Spec Colnago Y1Rs Specialized S-Works Tarmac SL9 Cervélo S5
Podana waga ramy 965g (niepomalowana, M) 687g (rozmiar 56) 1,006g
Waga całkowita ~7.1kg (surowy Pogačar) Od 6.5kg (budowa Alpinist 6.1kg) 6.8kg (Vingegaard) / 7.44kg (sym)
Roszczenie aero 20W vs V4Rs @ 50km/h 4W vs SL8 @ 45km/h (~28s / 100km) 6.3W szybciej niż poprzednik @ 50km/h
Ważone CdA (symulacja Specialized) 0.2227 m² 0.2215 m² (lepsze)
Cena detaliczna (S-Works/top) Rama od $6,750; budowy €12,300-€16,500 £11,999 / $14,000 / €13,999 £9,200-£12,500 ($9,950-$14,250)

Pojedynek Cervélo S5 kontra Tarmac SL9 jest doskonałą ilustracją nowoczesnego kompromisu. Według własnej symulacji Specialized, S5 jest rzeczywiście bardziej aerodynamiczną ramą. Ważone CdA wynoszące 0.2215 m² pokonuje 0.2227 SL9. Jednak Specialized twierdzi, że SL9 wciąż wygrywa ogólnie, ponieważ osiąga 6.8kg wagi systemu w porównaniu do 7.44kg S5 w tej samej symulacji, więc przewaga aero S5 "staje się wadą na każdym podjeździe o nachyleniu większym niż 1.4 procent." Możesz to traktować jako PR marki i zignorować to, jak chcesz. Podstawowa zasada pozostaje: gdy dwie ramy są bliskie pod względem oporu, lżejsza wygrywa w momencie, gdy droga się wznosi. Dlatego zespoły zdzierają farbę. Nagi węgiel to sposób, w jaki rama aero odzyskuje gramy, których potrzebuje, aby wygrać również w dyskusji o wadze.

Wykres liniowy zatytułowany "Gdzie rower aerodynamiczny przestaje wygrywać", przedstawiający zaoszczędzony (lub stracony) czas w zależności od nachylenia podjazdu od 0% do 10%, z rowerem aerodynamicznym szybszym po lewej stronie i rowerem lekkim szybszym po prawej stronie, a punkt przecięcia (nachylenie rentowne) pokazany przesuwający się z ~3-4% w 2020 roku do ~6% w 2026 roku, gdy różnica w wadze zmniejsza się z 400g do 150g.
Wykres liniowy zatytułowany "Gdzie rower aerodynamiczny przestaje wygrywać", przedstawiający zaoszczędzony (lub stracony) czas w zależności od nachylenia podjazdu od 0% do 10%, z rowerem aerodynamicznym szybszym po lewej stronie i rowerem lekkim szybszym po prawej stronie, a punkt przecięcia (nachylenie rentowne) pokazany przesuwający się z ~3-4% w 2020 roku do ~6% w 2026 roku, gdy różnica w wadze zmniejsza się z 400g do 150g.

Czy można naprawdę kupić "nagi" rower?

Oto, co filmy z dnia wyścigu pomijają: tak, możesz kupić nagi wygląd, w dwóch skrajnie różnych przedziałach cenowych. Na szczycie, Colnago wprowadziło limitowaną Dark Series na początku marca 2026: surowe, niepomalowane Y1Rs i V5Rs ramy pokazujące widoczną warstwę pod cienką przezroczystą powłoką ochronną z minimalnymi grafikami chromowanymi, bezpośrednio inspirowane rowerem Pogačara z Tour de France 2025. Wyprodukowano tylko 300 sztuk każdej (łącznie 600), które trafiły do dealerów Colnago Elite na początku marca.

Cena mówi, że nagi wygląd jest aspiracyjny, a nie zniżkowy. Mimo że to limitowana edycja, Dark Series jest wyceniona na równi z standardowymi malowanymi wersjami, w przybliżeniu £11,999-£15,000 w zależności od konfiguracji. Uzasadnienie jest czysto wagowe. Standardowy malowany Y1Rs waży około 7.5kg w komplecie, a usunięcie farby zbliża go do limitu UCI. A jeśli chcesz rzeczywistego roweru Pogačara z surowego węgla, ten już został sprzedany na aukcji za $190,500.

Sposób zakupu surowego Co otrzymujesz Cena Haczyk
Colnago Dark Series Y1Rs/V5Rs Surowy węgiel fabryczny + przezroczysta powłoka, 300 sztuk każdej ~£11,999-£15,000 (tak samo jak malowane) Limitowane, tylko dla dealerów, wyprzedane
Standardowy Colnago Y1Rs Rama od $6,750 / €6,710; konfiguracje €12,300-€16,500 Do ~$21,000 za testowaną konfigurację Malowane, chyba że Dark Series
Specialized S-Works Tarmac SL9 687g rama, opcja wykończenia z surowego węgla £11,999 / $14,000; rama £5,249-£5,499 Koszt budowy najwyższej klasy
Rama surowa / bezpośrednia z otwartym formowaniem Surowe często jest standardowym wykończeniem Najtańsza opcja; malowanie to dodatkowy koszt około $120-200 Zweryfikuj zatwierdzenie UCI, wymaga pielęgnacji UV
Rzeczywisty rower Pogačara z Tour Prawdziwa rzecz $190,500 (aukcja) Nie kupujesz tego

Rzeczywiście przystępną drogą jest rama z otwartym formowaniem. Marki sprzedające bezpośrednio do konsumentów i z otwartym formowaniem często oferują surowy węgiel jako standardowe, najtańsze wykończenie, z indywidualnym malowaniem jako dodatkowym kosztem w wysokości około $120-200. To dokładne przeciwieństwo logiki profesjonalnej, gdzie surowe jest premium. Niektóre ultralekkie ramy surowe (Avenger Shuttle, na przykład) ważą około 650g i są zatwierdzone przez UCI. Ten sam nagi wygląd, który kosztuje drużynę WorldTour premium Dark Series, może kosztować budżetowego budowniczego mniej niż malowanie.

Infografika przedstawiająca drabinę cenową zatytułowaną "Jak kupić nagi wygląd", pokazująca cztery szczeble od surowego ramy z otwartym moldem na dole (najtańszy, surowy = standardowe wykończenie) przez S-Works Tarmac SL9, Colnago Dark Series, aż do roweru Pogačara za 190 500 USD na górze, z kluczowym uchwytem oznaczonym na każdym szczeblu.
Infografika przedstawiająca drabinę cenową zatytułowaną "Jak kupić nagi wygląd", pokazująca cztery szczeble od surowego ramy z otwartym moldem na dole (najtańszy, surowy = standardowe wykończenie) przez S-Works Tarmac SL9, Colnago Dark Series, aż do roweru Pogačara za 190 500 USD na górze, z kluczowym uchwytem oznaczonym na każdym szczeblu.

Czy powinieneś zdjąć farbę z ramy? Szczera odpowiedź

Dla lidera WorldTour dążącego do pomiaru wagi UCI, zdjęcie farby jest racjonalne. Dla Ciebie prawie na pewno nie, a szczere obliczenia pokazują dlaczego. Na typowej ramie roweru szosowego z włókna węglowego farba stanowi około 100-150g, co stanowi mniej więcej 1-2% wagi całego roweru. Na stromej wspinaczce zyskujesz kilka sekund. Na płaskim i falistym terenie jest to nieodczuwalne. Aerodynamicznie to nic, ponieważ, powtarzając to jeszcze raz, kształt ramy wpływa na opór, a nie grubość farby. I nikt nie stoi na mecie z wagą komisarza, więc osiągnięcie dokładnie 6.8kg nic dla Ciebie nie znaczy.

Potem są zastrzeżenia, które są realne. Surowy węgiel potrzebuje ochrony UV. Odkryta żywica epoksydowa może ulegać degradacji przez lata na słońcu, więc musisz nałożyć odporną na UV powłokę lub środek ochronny, taki jak produkt 303, a odpowiednia powłoka dodaje około 50g z powrotem, co zmniejsza Twoje oszczędności. Zdjęcie farby z fabrycznie malowanej ramy marki może również unieważnić jej gwarancję, co przekształca marginalny zysk wagi w potencjalnie kosztowną grę losową.

Przejdź przez tę listę kontrolną, zanim sięgniesz po zmywacz do farby:

  1. Czy masz rzeczywiście ograniczenie wagi? Jeśli Twój rower jest już blisko lub poniżej wagi, która Cię interesuje, zdjęcie farby nic nie zmieni, co byś odczuł. Omiń to.
  2. Czy rama jest objęta gwarancją? Jeśli tak, zdjęcie farby prawdopodobnie unieważnia pokrycie. Nie warto na drogim rowerze.
  3. Czy możesz zobowiązać się do ochrony UV? Odkryta żywica wystawiona na słońce ulega degradacji. Jeśli nie zamierzasz ponownie nałożyć powłoki ochronnej lub środka ochronnego, nie zdzieraj farby.
  4. Czy farba jest biała lub skomplikowana (ciężka)? Najcięższe schematy oszczędzają najwięcej. Prosty ciemny schemat oszczędza najmniej, czasami ledwo wart wysiłku.
  5. Czy zakup surowego byłby czystszy? Jeśli chcesz ten wygląd, kup ramę, która wyszła surowa z fabryki (otwarty mold lub Dark Series), zamiast zdzierać farbę z jednej.

Werdykt: kupno surowego przewyższa samodzielne zdzieranie farby dla prawie wszystkich. A dla ogromnej większości rowerzystów, gramy, które byś odzyskał z farby, są przyćmione przez darmową prędkość, którą zyskujesz dzięki lepszym oponom, odpowiedniej pozycji aerodynamicznej i rowerowi, który naprawdę pasuje. Jeśli masz 200 € i weekend, wydaj to na dopasowanie roweru i szybkie opony, a nie na malowanie wstecz. To jest prawdziwa lekcja, jaką uczy nagi peleton, nawet jeśli nie wygląda na to.

Najczęściej zadawane pytania

Q: Dlaczego rowery na Tour de France 2026 są niemalowane? A: Aby zaoszczędzić na wadze. Pełne malowanie dodaje około 100-200g, a ponieważ minimalna waga roweru UCI wynosząca 6.8kg zmusza zespoły do precyzyjnego zarządzania gramami, zdjęcie farby pozwala im osiągnąć ten limit z bardziej aerodynamiczną (i nieco cięższą) ramą, zamiast marnować wagę na powłokę. Media nazwały to "Rokiem Nagiego Roweru", a przywilej ten jest zazwyczaj zarezerwowany dla liderów zespołów. Domestiques jeżdżą na malowanych ramach.

Q: Ile wagi faktycznie dodaje farba rowerowa? A: Zwykle 100-150g na standardowej ramie z włókna węglowego, a do 200g na skomplikowanych lub białych/ jasnych schematach, które potrzebują dodatkowych warstw, aby pokryć czarny węgiel. Rzeczywiste doświadczenia DIY potwierdzają to. Rowerzyści zgłaszają oszczędności rzędu 180g, a jeden Cervélo R5 spadł z 833g do około 780g. Należy zauważyć, że dodanie powłoki ochronnej z powrotem zwraca około 50g.

Q: Czy usunięcie farby sprawia, że rower jest szybszy, czy tylko lżejszy? A: Tylko lżejszy, i to w niewielkim stopniu. Kształt ramy, a nie grubość farby, decyduje o oporze aerodynamicznym, więc usunięcie farby zasadniczo nie wpływa na aerodynamikę. Oszczędność 100-150g to około 1-2% wagi całego roweru, co przekłada się na kilka sekund na stromej wspinaczce i nic na płaskim terenie.

Q: Jaki jest limit wagi 6.8kg w UCI? A: UCI Technical Regulation 1.3.019 stwierdza, że rower wyścigowy nie może ważyć mniej niż 6.800kg, mierzony bez butelek czy komputera, ale z zamontowanymi koszykami, mocowaniami i przedłużeniami. Przepis ten obowiązuje od 2000 roku, a ponieważ nowoczesne ramy mogą być budowane w wadze 5.5-6.0kg, zespoły często dodają balast, aby spełnić wymogi. Sztywność tej zasady ujawniła się, gdy Lorena Wiebes została zdyskwalifikowana z etapu Giro 2026 za rower ważący 6.78kg, zaledwie 20g poniżej limitu.

Q: Który rower jest szybszy w 2026 roku, aero czy lekki? A: Dla większości jazdy, aero. Ramy aero są teraz w odległości około 150g od czystych wspinaczy (spadek z ~400g w 2020 roku) i mogą osiągnąć limit 6.8kg, więc kąt nachylenia, przy którym lekki wygrywa, przesunął się z ~3-4% w kierunku ~6%. Poniżej około 6% rower aero jest szybszy, dlatego "aero wraca" jest dominującym poglądem w 2026 roku.

Q: Czy mogę kupić niepomalowany rower szosowy z włókna węglowego? A: Tak. Ograniczona seria Dark Series od Colnago (300 sztuk Y1Rs i V5Rs) sprzedaje surowe włókno węglowe w tej samej cenie co pomalowane, w przybliżeniu £11,999-£15,000. Bardziej przystępnie, marki open-mold i direct-to-consumer często oferują surowe włókno węglowe jako standardowe, najtańsze wykończenie, z farbą jako dodatkowym kosztem wynoszącym około $120-200. Niektóre surowe ultralekkie ramy mają wagę bliską 650g i są zatwierdzone przez UCI.

Q: Czy surowe włókno węglowe jest trwałe i czy potrzebuje ochrony UV? A: Jest trwałe strukturalnie, ale narażona na działanie promieni UV żywica epoksydowa może ulegać degradacji po latach, więc surowe włókno węglowe potrzebuje odpornej na UV powłoki bezbarwnej lub środka ochronnego, który należy nałożyć i utrzymywać. Fabryczne surowe ramy już zawierają tę cienką powłokę ochronną. Jeśli samodzielnie usuniesz farbę z ramy, zaplanuj około 50g na powłokę bezbarwną, którą będziesz musiał dodać z powrotem, i najpierw sprawdź swoją gwarancję, ponieważ usunięcie farby może ją unieważnić.

Naga prawda

Odsłonięcie spektaklu i 2026 naga peloton to dokładnie to, czym się wydaje: teatr marginalnych zysków, przywilej dla liderów zespołów ścigających ostatnie 100-200g w kontekście 25-letniego regulaminu. Ale surowe włókno węglowe dramatyzuje prawdziwą zmianę, która sięga daleko poza Tour. Ramy aero cicho stały się wystarczająco lekkie, aby osiągnąć limit UCI, co oznacza, że stary wybór między aero a lekkim jest w dużej mierze rozstrzygnięty. W przypadku czegokolwiek krótszego niż etap górski, nowoczesny rower aero, który sprawdza się w każdej sytuacji, wygrał tę dyskusję.

Dla prawdziwego kolarza, kluczowe przesłanie nie brzmi "idź i usuń farbę z ramy". Chodzi o to, że mądry zakup w 2026 roku to rower aero o szybkim kształcie, który pasuje do Ciebie, owinięty w dobre opony i odpowiednią pozycję, farba całkowicie opcjonalna. Profesjonaliści pokazują, gdzie tkwi wydajność, a nie w wykończeniu. Jeśli chcesz zgłębić tę wymianę, nasz przewodnik towarzyszący na temat rowerów aero versus endurance oraz nasz porównanie grup sprzętowych na 2026 rok zaczynają się dokładnie tam, gdzie kończy się naga peloton: nie "który rower jest najlżejszy", ale "który rower jest najszybszy dla jazdy, którą naprawdę wykonujesz."

RELATED ARTICLES