Leto goli kolesa: surovi karbonski hiper-aero okvirji na Touru 2026
Ko je 2026 Tour de France zapustil Barcelono 4. julija, so bili najostrejši pogledi v množici usmerjeni ne na drese, temveč na okvirje. Vodje ekip so se vrstili na kolesih, ki so bila razstavljena do goli karbonski tkanini. Brez barve, brez sijaja, le surov tkan material, ki je lovil katalonsko sonce. Kolesarska medijska scena je skoraj čez noč sprejela isto vzdevko: "Leto goli kolesa." Ta vodnik razkriva, kaj se za končno obdelavo dejansko dogaja: gram matematika, 25-letno pravilo UCI, ki to spodbuja, katera kolesa so resnično gola v primerjavi s tistimi, ki le posnemajo videz, in del, ki ga vsak tekmovalec preskoči, to je, katera gola okvirja lahko dejansko kupite v 2026 in ali je vredno truda, da odstranite barvo s svojega.
Ključne ugotovitve
- Odstranitev barve prihrani približno 100-200g. Resnično, a marginalno, približno 1-2% celotnega kolesa. Gre za težo, ne za aero. Oblika okvirja vpliva na upor, ne debelina barve.
- Celoten razlog, zakaj je to pomembno, je UCI 6.8kg minimalna omejitev teže, ki ostaja nespremenjena od leta 2000. Sodobni profesionalni okvirji lahko dosežejo 5.5-6.0kg, zato ekipe dodajajo balast, da dosežejo 6.8kg. Odstranitev barve jim omogoča, da "porabijo" ta proračun teže za aero oblike namesto tega.
- Ne vsako kolo je resnično golo. Pogačarjev Colnago Y1Rs je resnično surov ogljik. Lapierrejev "Silver Flake" je razkritje s prozornim premazom. Nekatera temna kolesa zgolj izgledajo gola.
- Izgled lahko kupite. Omejena Colnago Dark Series (300 enot vsakega Y1Rs in V5Rs) se prodaja po isti ceni kot pobarvana, in odprti okvirji se pogosto prodajajo surovi kot najcenejša končna obdelava.
- Večja zgodba 2026 je, da so aero kolesa spet nazaj. Aero okvirji zdaj sedijo znotraj približno 150g čistega plezalca in lahko dosežejo omejitev teže, kar premika prag za preživetje pri plezanju od približno 3-4% proti 6%.
Tour peloton se je pojavil gol
Težko ste to lahko spregledali. Ko so se tekmovalci za skupno zmago pomikali proti ciljni črti za Grand Départ, so njihovi okvirji izgledali nedokončani. Goli karbonski rešetki pod šepetajoče tankim prozornim premazom, komaj kakšne grafike, brez ekipne obleke. Najbolj fotografirano med njimi je bilo surovo-karbonsko Colnago Y1Rs Tadeja Pogačarja. Kolo vodje ekipe UAE Team Emirates-XRG je bilo razstavljeno do konca, da se razkrije postavitev, na njem so bile pnevmatike 28c Continental GP5000 TT TR. Mediji so se nenehno poslužili iste besede: goli.
Vse to ni izšlo iz marketinškega sestanka. To je bila fizika, ki je lovila grame in se zaletela v pravila. Ekipe niso šle golo, ker surov ogljik izgleda hitro, čeprav res. Storili so to, ker je barva mrtva teža, in na samem vrhu športa je mrtva teža sovražnik. Ena razlaga trenda je bila jasna: okvirji so bili razstavljeni "da bi kolo naredili čim lažje."
Ozračje naredi premik še bolj nenavaden. Peloton 2026 Toura je najbolj tehnično enotno polje, kar ga je dirka kdaj videla. Vseh 23 ekip vozi karbonske okvirje, celotno polje je na disk zavorah, kokpiti so popolnoma integrirani, in vsi uporabljajo 28-32mm pnevmatike. Dva sklopi skoraj vse delo opravljata, Shimano Dura-Ace in SRAM Red AXS, z enim samim Campagnolo ostankom v Cofidis, ki predstavlja Super Record 13. Ko se oprema tako tesno poveže, se razlike umaknejo na robove. Nekaj vatov upora. Sto gramov okvirja. Kje natančno postaviti nosilec za steklenice. Goli karbon je tisto, kako izgledajo marginalne dobitke, ko skoraj ni več ničesar za optimizirati.
V spektaklu je tudi zanimiva asimetrija. Oditi brez barve je, po besedah enega poročila o dirkalni tehnologiji, "prednost, rezervirana za vodje ekip." Pogačar in drugi kapetani GC so vozili surove okvirje. Njihovi domestiki so vozili barvane. Odstranjevanje barve je privilegij, ki ga zaslužiš, ker si kolesar, okoli katerega je zgrajena cela ekipa, kar ti pove, kako resno profesionalci jemljejo prihranek 100-200g.
Kaj je novega v 2026: kako je goli kolo prešlo iz enkratnega v peloton široko
Golo kolo ni prišlo iz nič. Njegov izvor je bil Pogačarjev surovi karbonski Colnago na 2025 Touru, enkratna lahka posebnost, ki so jo tehtali v ekipnih hotelih in je zasvetila na internetu. Kar se je spremenilo v 2026, je to, da je ideja postala mainstream. Namesto enega kolesarja na enem eksotičnem okvirju so goli karbon in končne obdelave, ki razkrivajo, prišli v več ekip in več blagovnih znamk. Postal je videz dirke, namesto da bi bil le radovednost.
Sprehodite se po ekipnem paddocku 2026 in trend je povsod, kamor se obrnete. Ekipa Picnic PostNL je predstavila nov Lapierre Xelius DRS v ekskluzivni "Silver Flake" bleščeči prozorni obdelavi, ki namerno razkriva surov karbon pod njim, končna obdelava, ki prihrani približno 40g v primerjavi s prejšnjo ekipno barvo, hkrati pa se ponaša z materialom. TotalEnergies je dirkal z novim Cube Litening Aero C:68X v dveh različicah: po meri pobarvana ekipa in "golo karbonsko kolo za prihranek teže" surova različica za dni, ko so grami najbolj pomembni.
Trend je celo spremenil dobaviteljske posle. Astana je za 2026 prešla na kitajsko blagovno znamko XDS / X-LAB, njen DB01 časovnik "se je pojavil surov in nepobarvan na časovniku v Barceloni." Van Rysel (Decathlon) je predstavil surov prototip vzpenjalnega okvirja za mlade talente Paula Seixasa, kolo, ki ne bo prišlo v katalog pred 2027, medtem ko je Ridley predstavil prototip "dirkalnika pod 7kg". In v dirki proti uri je TT kolo Bena O'Connora Giant Trinity Advanced SL izgubilo skoraj vse barve, da bi zmanjšalo težo, pri čemer so še več gramov prihranili s CarbonTi vijaki in 130g Dash sedežem.
Vzorec je tisto, kar ga naredi zanimivega. Leta 2025 je bilo golo kolo zabavna trika. Leta 2026 je to taktika, široka po pelotonu. Ko štiri ali pet blagovnih znamk neodvisno pride do "prikaži karbon, izgubi barvo" v istem letu, preneha biti modna muha in začne ti govoriti, kje dejansko ležijo prednostne naloge športa.
Zakaj je barva sovražnik: gram matematika
Tukaj je mehanizem, ki ga nihče ne pojasni v prenosu. Pobarvan karbonski okvir ni le karbon z barvo na vrhu. To je karbon plus temeljni premaz, nato en ali več barvnih premazov, nato prozorni premaz, nato nalepke. Če vse to zložite čez celoten okvir, običajno dodate 100-150g, do 200g pri kompleksnih ali večbarvnih shemah. To je sovražnik. Ne karbon, ampak premaz.
Bela je najslabši krivec daleč. Ker je surov karbon skoraj črn, potrebuje bela ali svetla barva več premazov, da ga pokrije, kar povečuje grame z vsakim prehodom pištole za pršenje. Zato skoraj nikoli niso začeli življenja bela profesionalna kolesa. Najtežje barvne sheme so tiste, ki imajo največ za pridobiti z izginotjem.
Številke DIY podpirajo teorijo. Domači mehaniki na forumu Weight Weenies, ki so najbolj obsesivni varčevalci teže na internetu, redno poročajo o prihranku 100-200g z odstranitvijo barve in temeljnega premaza s okvirja. En je poročal o 180g z bele in rdeče okvirja. Cervélo R5 je po odstranitvi padel z 833g na približno 780g. Vendar pa je tu ulov, in to je resen. Pravi UV-odporen prozoren premaz, dodan nazaj za zaščito goli karbonski, doda približno 50g, tako da je neto prihranek manjši, kot se zdi suha številka. O tem se bomo vrnili, ko bomo govorili o tem, ali bi to poskusili doma.
Zdaj je razlika, ki jo večina poročil spregleda, in to je iskren del: odstranjevanje barve je težinski trik, ne aerodinamični. Aerodinamični upor izhaja iz oblike okvirja, ki se giblje skozi zrak, ne iz debeline barve na površini. Odstranite 130g premaza in kolo postane lažje. Kako gladko zrak teče okoli cevi se ne spremeni na noben smiseln način. Ta ena dejstvo, barva pomeni grame in ne watte, je ključno za celotno zgodbo o goli kolesu in postavlja temelje za kasnejšo sodbo o aerodinamiki proti teži.

Pravi razlog: UCI omejitev teže 6.8kg
Če barva prihrani le 100-150g, zakaj se najbolj financirane ekipe na svetu obsesivno ukvarjajo s tem? Ena številka: 6.800kg. Po UCI tehničnem pravilniku 1.3.019 ne sme dirkalno kolo tehtati manj kot 6.8kg. Tehta se brez odstranljivih dodatkov, kot so steklenice in računalniki, vendar s nosilci za steklenice, pripomočki in vse clip-on podaljške še vedno na mestu. Ta omejitev se ni spremenila od leta 2000.
Petindvajset let je geološka doba v tehnologiji koles. Sodobni profesionalni okvirji so zdaj lahko zgrajeni do 5.5-6.0kg popolnoma, kar je udobno pod omejitvijo. Perverzni rezultat je, da ekipe redno morajo dodajati balast, da bi bila njihova kolesa dovolj težka, da bi bila zakonita. In ko dodajate težo le, da bi upoštevali pravilo, je vsak gram te teže gram, ki bi ga raje porabili za nekaj koristnega. Barva je prva stvar, ki gre, ker vam ne prinaša ničesar.
To je prava logika goli kolesa. Odstranite barvo in osvobodite del svojega proračuna za težo. Potem ga lahko porabite namensko: za globlje, bolj aerodinamične in težje oblike cevi, za trdnejše komponente, za bolj tog sloj, vse to pa še vedno doseže 6.8kg. Goli ogljik nikoli ni bil o tem, da bi prišli pod omejitev. Gre za dosego omejitve z najboljšim možnim kolesom namesto lažjim, kot je potrebno.
Če se zmotite, je kazen brutalna in natančna. Na etapi Gira 2026 je bila Lorena Wiebes diskvalificirana zaradi kolesa, ki je tehtalo 6.78kg, le 20g pod omejitvijo, kar je približno štiri kocke sladkorja. Ta en sam rezultat pojasnjuje paranojo. Ekipe ne želijo le biti blizu 6.8kg. Želijo biti prepričane, ker je cena, da ste 20g prelahki, izguba rezultata.
Colnago je razložil izplačilo, ko je razložil Pogačarjev kolo. Razlog blagovne znamke je bil, da aerodinamika odtehta majhne prihranke teže. Njegovo aero Y1Rs "prihrani približno 20-25W pri 50 km/h, kar presega približno 150-200g razliko v teži" v primerjavi z njegovim lažjim V5Rs okvirjem za vzpon. Drugimi besedami: ob danem proračunu 6.8kg, ga porabite za watte, ne grame. Goli ogljik je način, kako si privoščite watte.

Pravi raw proti cosplayu: katere kolesa Tour 2026 so dejansko gola
Ne vsako temno, mat, grozeče kolo v pelotonu 2026 je resnično gola. Obstajajo tri različne kategorije, in ločevanje med njimi je polovica zabave sprehoda po paddocku. Resnično gola kolesa imajo le tanko zaščitno prozorno plast nad golo karbonom. Prozorne razkrivajoče različice uporabljajo namerno prozoren zaključek, da se tkanina vidi skozi. In stealth-pobarvana kolesa so preprosto temne barvne kombinacije, ki posnemajo videz brez koristi teže.
Spodnja tabela razvršča glavne stroje 2026 v te kategorije z uporabo objavljenih in izmerjenih številk.
| Kolo | Ekipa / Kolesar | Vrsta zaključka | Teža (trjena/izmerjena) | Opomba |
|---|---|---|---|---|
| Colnago Y1Rs | UAE Emirates-XRG / Pogačar | Resnično gol karbon + prozorna plast | ~7.1kg popolno (GCN tehtanje); 965g okvir | Kolo, ki predstavlja trend; na 28c GP5000 TT TR |
| Cube Litening Aero C:68X | TotalEnergies | Raw različica ponujena poleg pobarvane | Raw gradnja "za prihranek teže" | Dve gradnji: pobarvana ekipa + goli karbon |
| X-LAB DB01 (TT) | Astana | Raw / nepobarvano | Teklo golo na Barcelonskem TT | Nov kitajski dobaviteljski dogovor XDS/X-LAB |
| Van Rysel prototip | Decathlon / Seixas | Raw prototip plezalca | Podkatalog prototip | Ne bo prišel v trgovine pred 2027 |
| Giant Trinity Advanced SL (TT) | / Ben O'Connor | Odtet z skoraj vse barve | Pobarvan okvir ~1,340g | Dodatni grami preko CarbonTi vijakov, 130g sedež |
| Lapierre Xelius DRS "Silver Flake" | Ekipa Picnic PostNL | Prozorna razkrivajoča (bleščice) | Ekipa Replica 730g okvir, 7.25kg gradnja | Zaključek prihrani ~40g; namerno razkriva tkanino |
| Cervélo S5 | Visma-Lease a Bike / Vingegaard | Stealth aero (raw TT različica videna) | Točno 6.8kg popolno | S5 cestno kolo doseže UCI limit točno |
Nekateri vnosi potrebujejo opombo. Pogačarjeva Y1Rs je pravi izdelek. GCN-ovo tehtanje na kraju samem jo je postavilo na 7.1kg, in ena podrobna meritev je zabeležila 7.25kg z izmerjenim 30.8mm zadnjim gumom, v primerjavi z običajno pobarvano dirkalno gradnjo 7.2-7.5kg. Lapierre je najjasnejši primer srednje kategorije. Njegov zaključek Silver Flake ni goli karbon, ampak je zasnovan tako, da razkrije strukturo, medtem ko zmanjša približno 40g in izboljša aerodinamiko 15% v primerjavi s prejšnjim modelom (do 14W prihranjenih).
Kako prepoznate resnično golo kolo? Poglejte, da je tkanina vidna in rahlo nepravilna pod satensko prozorno plastjo, z malo ali brez kromiranih ali folijskih grafik in brez barvnega temeljnega premaza. Če je zaključek sijajen, enakomerno neprosojen, ali je "karbonski videz" popolnoma enoten, gledate barvo ali tiskano folijo. To je cosplay, ne raw.

Pod golim ogljikom: boj med aerodinamiko in težo, ki dejansko odloča dirke
Goli videz je simptom nečesa večjega, in to je del, ki je najpomembnejši za vaš naslednji kolo. V zadnjem desetletju so bili cestni kolesarji soočeni z binarno izbiro: lahki okvir za vzpone ali aerodinamični okvir za ravnine. Ta kompromis se razpada. Aerodinamični okvirji so leta 2020 tehtali približno 400g več od čistih vzponov. Danes je razlika bližje 150g, najboljši aerodinamični okvirji pa lahko dosežejo omejitev 6.8kg.
Ko skoraj izgine težka kazen za aerodinamiko, se matematika obrne. Prelomni naklon vzpona, strmina, pri kateri prednost teže lahkega kolesa končno premaga prednost hitrosti aerodinamičnega kolesa, se je premaknila z približno 3-4% na 6%. Pod tem naklonom, kjer se odvija velika večina vožnje v resničnem svetu, je aerodinamično kolo preprosto hitrejše. Industrijski konsenz se je obrnil, da se ujema: aerodinamična kolesa so spet tu, in goli hiper-aerodinamični okvirji na Touru so najglasnejši izraz tega.
Številke v neposrednem spopadu konkretizirajo napetost. Tabela spodaj primerja tri okvirje, ki so v središču pogovora leta 2026, z uporabo objavljenih številk, vključno s simulacijo lansiranja podjetja Specialized.
| Spec | Colnago Y1Rs | Specialized S-Works Tarmac SL9 | Cervélo S5 |
|---|---|---|---|
| Teža okvirja | 965g (nepobarvan, M) | 687g (velikost 56) | 1,006g |
| Teža celotne sestave | ~7.1kg (Pogačarjev surov) | Od 6.5kg (Alpinistova sestava 6.1kg) | 6.8kg (Vingegaard) / 7.44kg (sim) |
| Aerodinamična trditev | 20W proti V4Rs pri 50km/h | 4W proti SL8 pri 45km/h (~28s / 100km) | 6.3W hitrejši od predhodnika pri 50km/h |
| Teža CdA (Specialized sim) | — | 0.2227 m² | 0.2215 m² (boljše) |
| Potrošniška cena (S-Works/top) | Okvir od $6,750; sestave €12,300-€16,500 | £11,999 / $14,000 / €13,999 | £9,200-£12,500 ($9,950-$14,250) |
Spopad Cervélo S5 proti Tarmac SL9 je popolna ilustracija sodobnega kompromisa. Po simulaciji podjetja Specialized, S5 je resnično bolj aerodinamičen okvir. Teža CdA 0.2215 m² premaga SL9-ovih 0.2227. Vendar pa podjetje Specialized trdi, da SL9 še vedno zmaga na splošno, ker doseže 6.8kg sistemsko težo v primerjavi s S5-ovih 7.44kg v isti simulaciji, zato "aerodinamična prednost S5 postane slabost pri vsakem vzponu strmejšem od 1.4 odstotka." To razumite kot PR blagovne znamke in ga odštejte, kolikor želite. Temeljno načelo ostaja: ko sta dva okvirja skoraj enaka po uporu, lažji zmaga v trenutku, ko se cesta nagne navzgor. Kar je natančno razlog, zakaj ekipe odstranjujejo barvo. Goli ogljik je način, kako aerodinamični okvir povrne grame, ki jih potrebuje, da zmaga tudi v argumentu o teži.

Ali lahko dejansko kupite golo kolo?
Tukaj je izplačilo, ki ga videoposnetki na dan dirke izpustijo: da, lahko kupite gol izgled, pri dveh zelo različnih cenovnih točkah. Na vrhu je Colnago v začetku marca 2026 predstavil omejeno Dark Series: surove, nepobarvane Y1Rs in V5Rs okvirne sklope, ki prikazujejo vidno postavitev pod tankim prozornim zaščitnim premazom z minimalnimi kromiranimi grafikami, neposredno navdihnjene s Pogačarjevim kolesom za Tour 2025. Narejenih je bilo le 300 vsakega (skupaj 600), ki so prišli k Colnago Elite trgovcem od začetka marca.
Cene so tiste, ki vam povedo, da je gol izgled bolj aspirativen kot popust. Kljub temu, da gre za omejeno serijo, je Dark Series cenovno postavljena ob standardne pobarvane različice, približno £11,999-£15,000 glede na sestavo. Razlog je čista teža. Standardni pobarvani Y1Rs tehta okoli 7.5kg v celoti, in odstranitev barve ga približa UCI meji. In če želite Pogačarjevo dejansko surovo ogljikovo kolo za Tour, je to že bilo prodano na dražbi za $190,500.
| Način nakupa surovega | Kaj dobite | Cena | Ujemanje |
|---|---|---|---|
| Colnago Dark Series Y1Rs/V5Rs | Tovarna surovega ogljika + prozoren premaz, 300 enot vsake | ~£11,999-£15,000 (isto kot pobarvane) | Omejeno, samo pri trgovcih, razprodan |
| Standardni Colnago Y1Rs | Okvir od $6,750 / €6,710; sestave €12,300-€16,500 | Do ~$21,000 testna sestava | Pobarvano, razen Dark Series |
| Specialized S-Works Tarmac SL9 | 687g okvir, možnost surovega ogljikovega zaključka | £11,999 / $14,000; okvir £5,249-£5,499 | Stroški vrhunske sestave |
| Okvir surovega odprtega kalupa / neposredno surov | Surovo pogosto standardni zaključek | Najcenejša možnost; barva dodatni strošek približno ~$120-200 | Preverite UCI odobritev, potrebuje UV nego |
| Pogačarjeva dejanska kolesa za Tour | Pravi stvar | $190,500 (dražba) | Te ne kupujete |
Resnično dostopna pot je okvir odprtega kalupa. Blagovne znamke, ki prodajajo neposredno potrošnikom in odprti kalupi, pogosto navajajo surov ogljik kot standardni, najcenejši zaključek, pri čemer je prilagojena barva dodatni strošek približno $120-200. To je točno nasprotje logike profesionalne ravni, kjer je surovo premium halo. Nekateri ultralahki surovi okvirji (Avenger Shuttle, na primer) so navedeni pri približno 650g in so odobreni s strani UCI. Enak gol izgled, ki stane ekipo WorldTour dodatno za Dark Series, lahko stane graditelja z omejenim proračunom manj kot barva.

Ali bi morali ODKRITI barvo svojega okvirja? Iskren odgovor
Za vodjo svetovne serije, ki lovi UCI tehtanje, je odstranjevanje barve smiselno. Za vas to skoraj zagotovo ni, in iskrena matematika pokaže zakaj. Na tipičnem karbonskem cestnem okvirju barva predstavlja približno 100-150g, kar je približno 1-2% teže popolnega kolesa. Na strmem vzponu vam to prinese nekaj sekund. Na ravnini in valovitem terenu je to neopazno. Aerodinamično to ni nič, ker, da ponovim, oblika okvirja vpliva na upor, ne debelina barve. In nihče ne stoji na cilju s komisarsko tehtnico, tako da natančno doseči 6.8kg za vas ne pomeni nič.
Potem so tu še opozorila, in ta so resnična. Goli karbonski okvir potrebuje UV zaščito. Izpostavljena epoksidna smola se lahko sčasoma poslabša zaradi sonca, zato morate nanesti UV-odporno prozorno plast ali zaščitno sredstvo, kot je izdelek 303, in pravilna prozorna plast doda približno 50g nazaj, kar zmanjša vašo prihranek. Odstranjevanje barve z okvirja, ki ga je pobarval proizvajalec, lahko tudi razveljavi garancijo, kar spremeni marginalno pridobitev teže v potencialno drago tveganje.
Preverite to kontrolno listo, preden segnete po odstranjevalcu barve:
- Ali ste dejansko omejeni s težo? Če je vaše kolo že blizu ali pod težo, ki vas skrbi, odstranjevanje barve ne spremeni ničesar, kar bi čutili. Preskočite to.
- Ali je okvir pod garancijo? Če je odgovor da, odstranjevanje verjetno razveljavi kritje. Ni vredno na dragem okvirju.
- Ali se lahko zavežete UV zaščiti? Gola smola, ki ostane na soncu, se poslabša. Če ne boste ponovno nanesli prozorne plasti ali zaščitnega sredstva, ne odstranjujte.
- Je barva bela ali kompleksna (težka)? Najtežje sheme prihranijo največ. Preprosta temna shema prihrani najmanj, včasih skoraj ni vredna truda.
- Bi bilo nakup surovega okvirja čistejše? Če želite izgled, kupite okvir, ki je prišel surov iz tovarne (odprti kalup ali Dark Series), namesto da bi odstranjevali barvo.
Odločitev: nakup surovega okvirja premaga odstranjevanje barve za skoraj vse. In za ogromno večino kolesarjev so grami, ki bi jih prihranili z odstranitvijo barve, majhni v primerjavi z brezplačno hitrostjo, ki jo prinašajo boljše pnevmatike, pravilna aerodinamična pozicija in kolo, ki vam dejansko ustreza. Če imate 200 € in vikend, ga porabite za prilagoditev kolesa in hitre pnevmatike, ne za prebarvanje. To je prava lekcija, ki jo gol peloton uči, tudi če ne izgleda tako.
Pogosto zastavljena vprašanja
Q: Zakaj so kolesa na Tour de France 2026 nepobarvana? A: Da bi prihranili težo. Polna barva doda približno 100-200g, in ker minimalna teža kolesa po UCI znaša 6.8kg, ekipe natančno upravljajo grame, odstranjevanje barve pa jim omogoča, da dosežejo to mejo z bolj aerodinamičnim (in nekoliko težjim) okvirjem namesto da bi izgubljali težo na premazu. Mediji so to poimenovali "Leto golih koles", in ta ugodnost je običajno rezervirana za vodje ekip. Domestiki vozijo pobarvane okvire.
Q: Koliko teže dejansko doda barva na kolesu? A: Običajno 100-150g na standardnem karbonskem okvirju, in do 200g na kompleksnih ali belih/svetlih shemah, ki potrebujejo dodatne plasti za prekrivanje črnega karbona. Realni DIY poskusi to potrjujejo. Kolesarji poročajo o prihrankih okoli 180g, en Cervélo R5 pa je padel s 833g na približno 780g. Upoštevajte, da dodajanje zaščitne prozorne plasti nazaj vrne približno 50g.
Q: Ali odstranjevanje barve naredi kolo hitrejše ali le lažje? A: Le lažje, in to le marginalno. Oblika okvirja, ne debelina barve, določa aerodinamični upor, zato odstranjevanje barve v bistvu ne vpliva na aerodinamiko. Prihranek 100-150g predstavlja približno 1-2% teže celotnega kolesa, kar pomeni nekaj sekund na strmem vzponu in nič na ravnini.
Q: Kaj je UCI omejitev teže 6.8kg? A: UCI tehnična uredba 1.3.019 navaja, da dirkalno kolo ne sme tehtati manj kot 6.800kg, merjeno brez steklenic ali računalnika, vendar z nameščenimi nosilci, dodatki in podaljški. Ta omejitev velja od leta 2000, in ker lahko sodobni okvirji tehtajo 5.5-6.0kg, ekipe pogosto dodajajo balast, da bi se uskladile. Trdnost se je pokazala, ko je bila Lorena Wiebes diskvalificirana na etapi Gira 2026 zaradi kolesa, ki je tehtalo 6.78kg, le 20g pod omejitvijo.
Q: Kaj je hitrejše v letu 2026, aero kolo ali lahkotno kolo? A: Za večino vožnje je to aero kolo. Aero okvirji so zdaj le približno 150g težji od čistih plezalcev (kar je manj od ~400g v letu 2020) in lahko dosežejo omejitev 6.8kg, tako da se je točka preloma, kjer lahkotno zmaguje, premaknila z ~3-4% na ~6%. Pod približno 6% je aero kolo hitrejše, kar je razlog, zakaj je "aero se vrača" prevladujoče mnenje leta 2026.
Q: Ali lahko kupim neobarvano karbonsko cestno kolo? A: Da. Colnago's limited Dark Series (300 vsakega Y1R in V5R) prodaja surov karbonski material po isti ceni kot barvan, približno £11,999-£15,000. Ceneje, odprti kalupi in blagovne znamke, ki prodajajo neposredno potrošnikom, pogosto navajajo surov karbonski material kot standardno, najcenejšo obdelavo, pri čemer je barva dodatna cena približno $120-200. Nekateri surovi ultralahki okvirji naj bi tehtali blizu 650g in so odobreni s strani UCI.
Q: Ali je goli karbonski material trpežen in ali potrebuje UV zaščito? A: Strukturno je trpežen, vendar lahko izpostavljena epoksidna smola sčasoma degradira pod UV svetlobo, zato surov karbonski material potrebuje UV-odporen prozoren premaz ali zaščitno sredstvo, ki ga je treba nanesti in vzdrževati. Tovarne surovih okvirjev že vključujejo to tanko zaščitno plast. Če sami odstranite barvo z okvirja, načrtujte približno 50g za prozoren premaz, ki ga boste morali dodati nazaj, in najprej preverite svojo garancijo, saj lahko odstranjevanje barve to garancijo razveljavi.
Gola resnica
Odstranite spektakel in 2026 goli peloton je točno to, kar izgleda: gledališče marginalnih dobičkov, privilegij za vodje ekip, ki lovijo zadnjih 100-200g proti 25 let stari pravilnik. Toda goli karbonski material dramatizira resnično spremembo, ki sega daleč preko Toura. Aero okvirji so tiho postali dovolj lahki, da dosežejo UCI omejitev, kar pomeni, da je stara izbira med aerodinamičnimi in lahkimi kolesi večinoma rešena. Za vse razen gorskih etap je sodobno aero kolo, ki zmore vse, zmagalo v razpravi.
Za pravega kolesarja ni sporočilo "pojdi odstraniti barvo s svojega okvirja." Gre za to, da je pametna izbira leta 2026 hitro oblikovano aero kolo, ki vam ustreza, ovito v dobre pnevmatike in pravilno pozicijo, barva pa je povsem neobvezna. Profesionalci vam kažejo, kje se skriva zmogljivost, in to ni v končni obdelavi. Če želite globlje raziskati to ravnotežje, naš spremljevalni vodnik o aero proti vzdržljivostnim cestnim kolesom in naš primerjalni pregled skupin za leto 2026 nadaljujeta tam, kjer goli peloton konča: ne "katero kolo je najlažje," ampak "katero kolo je najhitrejše za vožnjo, ki jo dejansko opravljate."