Alasti jalgratta aasta: toore süsiniku hüper-aero raamid 2026. aasta Tour'il
Kui 2026. aasta Tour de France väljus Barcelonast 4. juulil, ei olnud rahva teravaimad silmad suunatud särgitele. Need olid suunatud raamidele. Meeskonna juht pärast meeskonna juhti seisis jalgratastel, mis olid alasti süsiniku kudumiseni tagasi eemaldatud. Ilma värvita, ilma läikeeta, lihtsalt toore kootud materjal, mis püüab Kataloonia päikest. Jalgrattameedia jõudis peaaegu üleöö sama hüüdnime juurde: "Alasti jalgratta aasta." See juhend uurib, mis tegelikult toimub: grammi matemaatika, 25-aastane UCI reegel, mis seda toetab, millised jalgrattad on tõeliselt alasti võrreldes valevälimusega ning see osa, mida iga konkurent vahele jätab, nimelt, milliseid alasti raame saab tegelikult 2026. aastal osta ja kas oma raami värvi eemaldamine on vaeva väärt.
Peamised järeldused
- Värvitu olemine säästab umbes 100-200g. Tõeline, kuid marginaalne, umbes 1-2% täisratast. See on kaalu mäng, mitte aero. Raami kuju määrab takistuse, mitte värvi paksus.
- Kõik see on oluline UCI 6.8kg minimaalne kaalupiirang, mis ei ole muutunud alates 2000. aastast. Kaasaegsed profiraamid võivad ulatuda 5.5-6.0kg, seega lisavad meeskonnad ballasti, et saavutada 6.8kg. Värvi eemaldamine võimaldab neil "kulutada" seda kaalubudjet aero kuju peale.
- Mitmed jalgrattad ei ole tõeliselt alasti. Pogačari Colnago Y1Rs on tõeliselt toore süsiniku. Lapierre'i "Silver Flake" on selge kattega paljastus. Mõned tumedad jalgrattad näevad lihtsalt toored välja.
- Sa saad osta välimuse. Piiratud Colnago Dark Series (300 ühikut iga Y1Rsi ja V5Rsi kohta) müüakse sama hinnaga kui värvitud, ja avatud vormiga raamistikud müüakse sageli toorelt kui odavaim viimistlus.
- Suurem 2026. aasta lugu on see, et aero jalgrattad on tagasi. Aero raamid on nüüd umbes 150g puhtatest ronijatest ja võivad saavutada kaalupiirangu, tõukates tasakaalu ronimisnurgast umbes 3-4% kuni 6%.
Tour'i peloton ilmus alasti
Seda ei saanud mööda vaadata. Kui GC kandidaadid rullusid Grand Départ'i joonele, nägid nende raamid lõpetamata välja. Alasti süsiniku võre õhukese selge katte all, peaaegu ilma graafikateta, ilma meeskonna värvideta. Kõige rohkem pildistatud oli Tadej Pogačari toore süsiniku Colnago Y1Rs. UAE Team Emirates-XRG juhi jalgratas oli täielikult eemaldatud, et paljastada kihid, sõites 28c Continental GP5000 TT TR rehvidel. Väljaanne pärast väljaannet kasutas sama sõna: alasti.
Miski sellest ei tulnud turunduskohtumisest. See oli grammi jahtimise füüsika, mis jooksis otse reeglite raamatusse. Meeskonnad ei läinud alasti, sest toore süsiniku välimus on kiire, kuigi see on. Nad tegid seda, sest värv on surnud kaal ja spordi tipus on surnud kaal vaenlane. Üks aruanne trendist väljendas seda selgelt: raame eemaldati "et muuta jalgratas võimalikult kergemaks."
Taust muudab liikumise kummalisemaks. 2026. aasta Tour'i peloton on tehniliselt kõige ühtlasem koosseis, mida võistlus on kunagi näinud. Kõik 23 meeskonda sõidavad karbonkiudraamide peal, kogu väli on ketaspiduritel, kokpitid on täielikult integreeritud ja kõik kasutavad 28-32mm rehve. Kaks grupikomplekti teevad peaaegu kogu töö, Shimano Dura-Ace ja SRAM Red AXS, ainus Campagnolo jääk on Cofidis, kes esitleb Super Record 13. Kui varustus on nii tihedalt kokku viidud, siis erinevused taanduvad äärealadele. Mõned vatti takistust. Sada grammi raami. Kus täpselt asetada pudelialus. Alasti karbon on see, millised näevad välja marginaalsed võidud, kui peaaegu pole enam midagi optimeerida.
Esituses on ka räägitud asümmeetria. Värvitu olemine on, nagu ütleb üks võistlustehnika raport, "eelis, mis on reserveeritud meeskonna juhtidele." Pogačar ja teised GC kaptenid sõitsid toore raami peal. Nende domestikud sõitsid värvitud raamidega. Värvi eemaldamine on privileeg, mille teenid, olles sõitja, kelle ümber kogu meeskond on üles ehitatud, mis ütleb sulle täpselt, kui tõsiselt professionaalid 100-200g säästmist võtavad.
Mis on uut 2026. aastal: kuidas alasti läks ühekordsest pelotonile laialdaselt
Alasti jalgratas ei ilmunud tühjast kohast. Selle päritolu oli Pogačari toore karboniga Colnago 2025. aasta Tour'il, ühekordne kerge erimudel, mis kaaluti meeskonna hotellides ja valgustas internetti. Mis muutus 2026. aastal, oli see, et idee läks peavoolu. Ühe sõitja asemel ühel eksootilisel raamile ilmusid paljad karbonid ja selged katteviimistlused mitmetes meeskondades ja mitmetes brändides. See muutus võistluse ilme asemel uudiseks.
Kui jalutad 2026. aasta meeskonna paddock'is, on trend igal pool, kuhu vaatad. Team Picnic PostNL esitles uut Lapierre Xelius DRS mudelit eksklusiivses "Silver Flake" sädelevas selges katteviimistluses, mis näitab tahtlikult toorest karbonit all, viimistlus, mis säästab umbes 40g võrreldes eelmise meeskonna värviga, samal ajal kui see uhkelt materjali demonstreerib. TotalEnergies võistles uue Cube Litening Aero C:68X mudeliga kahes variandis: kohandatud värvitud meeskonna livery ja "alasti karbon jalgratas kaalu säästmiseks" toore ehitusega päevadel, mil grammid olid kõige olulisemad.
Trend on isegi painutanud tarnijate lepinguid. Astana vahetas 2026. aastaks Hiina brändi XDS / X-LAB vastu, ja nende DB01 ajavõistluse masin "ilmus Barcelonas ajavõistlusel toore ja värvimata kujul." Van Rysel (Decathlon) kasutas toore prototüübi ronimisraami noore talendi Paul Seixase jaoks, jalgratas, mis ei jõua katalooge enne 2027. aastat, samas kui Ridley tutvustas "alla 7kg võistlejat" prototüüpi. Ja ajavõistluses oli Ben O'Connor'i Giant Trinity Advanced SL TT jalgratas peaaegu kogu oma värvi eemaldanud, et kaalu vähendada, veelgi rohkem gramme tagasi võttes CarbonTi poldid ja 130g Dash iste.
Muster on see, mis teeb selle huvitavaks. 2025. aastal oli alasti jalgratas pidu trikk. 2026. aastal on see pelotonile laialdaselt taktika. Kui neli või viis brändi sõltumatult jõuavad "näita karbonit, kaota värv" sama hooaja jooksul, lõpetab see olema moevool ja hakkab näitama, kus spordi prioriteedid tegelikult asuvad.
Miks värv on vaenlane: grammi matemaatika
Siin on mehhanism, mida keegi ei vaevu edastama otseülekandes. Värvitud karbonraam ei ole lihtsalt karbon, mille peal on värv. See on karbon pluss kruntvärv, siis üks või mitu värvikatet, siis selge kate, siis dekaalid. Kui kõik see kokku panna kogu raami komplekti peale, lisad tavaliselt 100-150g, kuni 200g keerukate või mitme värviga skeemide puhul. See on vaenlane. Mitte karbon, vaid kattekiht.
Valge on kaugelt kõige hullem süüdlane. Kuna toor karbon on peaaegu must, vajab valge või heleda värviga töö rohkem katteid, et seda katta, kuhjates igal spray-püstoli läbimisel gramme. Seetõttu ei alga professionaalsed jalgrattad peaaegu kunagi elu valgena. Kõige raskemad värviskeemid on need, millel on kõige rohkem võita kadumisega.
DIY numbrid toetavad teooriat. Kodu mehhaanikud Weight Weenies foorumis, kes on interneti kõige kinnisideeks kaalude säästjad, teatavad regulaarselt, et nad säästavad 100-200g värvi ja krundi eemaldamisega raami komplektist. Üks teatas 180g valge ja punase raami pealt. Cervélo R5 langes 833g-st umbes 780g peale eemaldamist. Siiski on üks konks ja see on tõeline. Õige UV-kindel selge kate, mis lisatakse tagasi, et kaitsta alasti karbonit, lisab umbes 50g, nii et neto sääst on väiksem kui toore number näib. Tuleme selle juurde tagasi, kui jõuame küsimuseni, kas peaksite seda kodus proovima.
Nüüd on eristus, mida enamik kajastusi vahele jätab, ja see on aus osa: värvi eemaldamine on kaalu mäng, mitte aero mäng. Aerodünaamiline takistus tuleneb raamistruktuuri kujust, mis liigub õhus, mitte sellest, kui paks on värv pinnal. Eemalda 130g katet ja jalgratas muutub kergemaks. Kuidas õhk voolab torude ümber, ei muutu mingil olulisel viisil. See üks fakt, et värv tähendab gramme, mitte vatte, on see, mille ümber kogu alasti jalgratta lugu keerleb, ja see seab hiljem paika aero- ja kaaluhinnangu.

Tõeline põhjus: UCI 6.8kg kaalupiirang
Kui värv säästab vaid 100-150g, miks siis maailma kõige paremini rahastatud meeskonnad selle üle nii muretsevad? Üks number: 6.800kg. Vastavalt UCI tehnilisele regulatsioonile 1.3.019 ei tohi võistlusjalgratas kaaluda vähem kui 6.8kg. Seda kaalutakse ilma eemaldatavate aksessuaarideta, nagu pudelid ja arvutid, kuid koos pudelihoidjate, kinnituste ja kõigi klippide laiendustega, mis on endiselt paigas. See piirang ei ole alates 2000 aastast muutunud.
Kakskümmend viis aastat on jalgrattatehnoloogias geoloogiline ajastu. Kaasaegseid profiraame saab nüüd ehitada kuni 5.5-6.0kg täis, mugavalt alla piiri. Perverse tulemus on see, et meeskonnad peavad regulaarselt lisama kaalu, et nende jalgrattad oleksid piisavalt rasked, et olla seaduslikud. Ja kui sa lisad kaalu lihtsalt selleks, et reeglit järgida, on iga grammi kaalu grammi, mille eelistaksid kulutada millelegi kasulikule. Värv on esimene asi, mis eemaldatakse, sest see ei too sulle midagi.
See on alasti jalgratta tõeline loogika. Eemalda värv ja vabastad osa oma kaalubudžetist. Siis saad seda sihipäraselt kulutada: sügavamatele, aerodünaamilisematele ja raskematele torude kuju, tugevamatele komponentidele, jäigematele kihistustele, kõik samal ajal jäädes täpselt 6.8kg peale. Alasti süsinik ei olnud kunagi mõeldud olema alla piiri. See on selle piiri saavutamine parima võimaliku jalgrattaga, mitte kergema kui vajalikuga.
Kui teed vea, on karistus julm ja täpne. 2026. aasta Giro etapil diskvalifitseeriti Lorena Wiebes jalgratta eest, mille kaal oli 6.78kg, vaid 20g alla piiri, umbes neli suhkrukuubikut. See üks tulemus selgitab paranoia. Meeskonnad ei taha lihtsalt olla lähedal 6.8kg. Nad tahavad olla kindlad, sest 20g kergem olemise hind on tulemuse kaotamine.
Colnago selgitas tasu, kui nad selgitasid Pogačari jalgratast. Brändi põhjendus oli, et aerodünaamika kaalub üles väiksed kaalutooted. Selle aero Y1R-d "säästavad umbes 20-25W kiirusel 50 km/h, mis ületab umbes 150-200g kaaluerinevuse" võrreldes selle kergema V5R ronimisraamiga. Teisisõnu: kui sul on fikseeritud 6.8kg eelarve, kuluta see vattidele, mitte grammi. Alasti süsinik on see, kuidas sa saad endale vatte lubada.

Tõeliselt paljad vs cosplay: millised 2026. aasta Tour jalgrattad on tegelikult paljad
Ei ole iga tume, matt, ähvardava välimusega jalgratas 2026. aasta pelotonis tõeliselt paljas. On kolm erinevat kategooriat, ja nende eristamine on pool lõbu paddock'i jalutuskäigust. Tõeliselt paljad raami katab ainult õhuke kaitsev selge kiht palja süsiniku kohal. Selge katte paljastused kasutavad tahtlikult poolläbipaistvat viimistlust, et kude oleks nähtav. Ja stealth-värvitud jalgrattad on lihtsalt tumedad värvitoonid, mis matkivad välimust ilma kaalu eelisega.
Allolev tabel sorteerib peamised 2026. aasta masinad nende kategooriate järgi, kasutades avaldatud ja mõõdetud numbreid.
| Jalgratas | Meeskond / Rattur | Viimistluse tüüp | Kaalu (väidetud/mõõdetud) | Märkus |
|---|---|---|---|---|
| Colnago Y1Rs | UAE Emirates-XRG / Pogačar | Tõeliselt paljas süsinik + selge kiht | ~7.1kg täis (GCN kaalumine); 965g raam | Trendide plakatijalgratas; 28c GP5000 TT TR peal |
| Cube Litening Aero C:68X | TotalEnergies | Paljas versioon, mis on saadaval koos värvitud versiooniga | Paljas ehitus "kaalu säästmiseks" | Kaks ehitust: värvitud meeskonna värvid + paljas süsinik |
| X-LAB DB01 (TT) | Astana | Paljas / värvimata | Jooksis paljana Barcelonas TT | Uus Hiina XDS/X-LAB tarnetehing |
| Van Rysel prototüüp | Decathlon / Seixas | Paljas prototüüp ronijale | Alam-katalooge prototüüp | Ei jõua poodidesse enne 2027. aastat |
| Giant Trinity Advanced SL (TT) | / Ben O'Connor | Peaaegu kõik värv eemaldatud | Värvitud raam ~1,340g | Lisa gramme CarbonTi poltide, 130g sadula kaudu |
| Lapierre Xelius DRS "Silver Flake" | Team Picnic PostNL | Selge katte paljastus (sära) | Meeskonna replikatsioon 730g raam, 7.25kg ehitus | Viimistlus säästab ~40g; näitab kude tahtlikult |
| Cervélo S5 | Visma-Lease a Bike / Vingegaard | Stealth aero (nähtud palja TT variandina) | Just 6.8kg täis | S5 maanteeratas saavutab UCI piiri täpselt |
Mõned kirjed vajavad jalgu. Pogačari Y1Rs on tõeline artikkel. GCN-i kohapealne kaalumine näitas 7.1kg, ja üks detailne mõõtmine registreeris 7.25kg mõõdetud 30.8mm tagarehviga, võrreldes tüüpilise värvitud võistlusmudeliga 7.2-7.5kg. Lapierre on kõige selgem näide keskklassist. Selle Silver Flake viimistlus ei ole paljas süsinik, kuid see on konstrueeritud struktuuri paljastamiseks, samal ajal kui see kärbib umbes 40g ja parandab aero 15% võrreldes eelmise mudeliga (kuni 14W säästetud).
Kuidas tuvastada tõeliselt palja jalgratta? Otsige, et kude oleks nähtav ja veidi ebaühtlane mati selge kihi all, peaaegu ilma kroomi või fooliumgraafikateta ja ilma värviprimerita. Kui viimistlus on läikiv, ühtlaselt opakne või "süsiniku välimus" on täiesti ühtlane, siis vaatate värvi või trükitud filmi. See on cosplay, mitte paljas.

Alasti süsiniku all: aero-vs-kaalu võitlus, mis tegelikult otsustab võistlusi
Alasti välimus on midagi suuremat, ja see on osa, mis on teie järgmise jalgratta jaoks kõige olulisem. Kümme aastat said maanteeratturid binaarse valiku: kergekaaluline raam tõusmiseks või aero raam tasastele. See kaubavahetus laguneb. Aero raamid kaalusid 2020. aastal umbes 400g rohkem kui puhtad tõusjad. Täna on vahe lähemal 150g, ja parimad aero raamid suudavad saavutada 6.8kg piiri otse.
Kui aero valiku kaaluhind peaaegu kaob, muutub matemaatika. Kasumlikkuse tõusugraadi, kaldenurk, mille juures kergkaalulise jalgratta kaalueelis lõpuks ületab aero jalgratta kiiruselisuse eelise, on tõstetud umbes 3-4% kuni 6%. Allpool seda kaldenurka, kus enamik reaalsest sõidust toimub, on aero jalgratas lihtsalt kiirem. Tööstuse konsensus on muutunud: aero jalgrattad on tagasi, ja alasti hüper-aero raamid Touril on selle kõige valjem väljendus.
Pea-peale numbrid muudavad pinget konkreetseks. Allolev tabel võrdleb kolme raami, mis on 2026. aasta arutelu keskmes, kasutades avaldatud numbreid, sealhulgas Specializedi enda lansseerimise simulatsiooni.
| Spetsifikatsioon | Colnago Y1Rs | Specialized S-Works Tarmac SL9 | Cervélo S5 |
|---|---|---|---|
| Teatatud raamikaal | 965g (värvimata, M) | 687g (suurus 56) | 1,006g |
| Täieliku ehituse kaal | ~7.1kg (Pogačari toore) | Alates 6.5kg (Alpinisti ehitus 6.1kg) | 6.8kg (Vingegaard) / 7.44kg (sim) |
| Aero väide | 20W vs V4Rs @ 50km/h | 4W vs SL8 @ 45km/h (~28s / 100km) | 6.3W kiiremini kui eelkäija @ 50km/h |
| Kaalutud CdA (Specialized sim) | — | 0.2227 m² | 0.2215 m² (parem) |
| Tarbijahind (S-Works/ülem) | Raamistik alates $6,750; ehitused €12,300-€16,500 | £11,999 / $14,000 / €13,999 | £9,200-£12,500 ($9,950-$14,250) |
Cervélo S5 versus Tarmac SL9 duell on täiuslik näide kaasaegsest kaubavahetusest. Specializedi enda simulatsiooni kohaselt on S5 tõeliselt aerodünaamilisem raam. Kaalutud CdA 0.2215 m² ületab SL9 0.2227. Kuid Specialized väidab, et SL9 võidab siiski kokkuvõttes, kuna see saavutab 6.8kg süsteemikaalu võrreldes S5 7.44kg sama simulatsiooni käigus, seega S5 aero eelis "muutub igas tõusus, mis on järsem kui 1.4 protsenti, puuduseks." Looge seda kui brändi PR ja alahinnake seda nii palju kui soovite. Alusprintsiip kehtib: kui kaks raami on dragis üksteisega võrreldavad, võidab kergem, kui tee kallutab üles. Just sellepärast meeskonnad värvi eemaldavad. Alasti süsinik on see, kuidas aero raam ostab tagasi grammid, mida tal on vaja, et võita kaaluargument.

Kas on võimalik osta paljas jalgratas?
Siin on tasu, mida võistluspäeva videod ei näita: jah, sa saad osta palja välimuse, kahel väga erineval hinnatasemel. Tipphetkel, Colnago vabastas piiratud Dark Series varakult märtsis 2026: toored, värvimata Y1Rs ja V5Rs raamistikud, mis näitavad nähtavat kihistust õhukese selge kaitsekihi all minimaalsete kroomigraafikatega, mis on otseselt inspireeritud Pogačari 2025. aasta Tour jalgrattast. Ainult 300 igaüht (kokku 600) valmistati, jõudes Colnago Elite edasimüüjateni märtsi alguses.
Hinnakujundus näitab, et paljas välimus on pigem ambitsioonikas kui soodushind. Kuigi tegemist on piiratud väljaandega, on Dark Series hinnad samas vahemikus nagu tavalised värvitud versioonid, umbes £11,999-£15,000 sõltuvalt ehitusest. Rationale on puhas kaal. Tavaline värvitud Y1Rs kaalub umbes 7.5kg koos, ja värvi eemaldamine toob selle lähemale UCI piirile. Ja kui soovid Pogačari tõelist toor-süsinikust Tour jalgratast, siis see müüdi oksjonil juba $190,500.
| Viis osta toor | Mida saad | Hind | Trikk |
|---|---|---|---|
| Colnago Dark Series Y1Rs/V5Rs | Tehase toor-süsinik + selge kiht, 300 ühikut igaüht | ~£11,999-£15,000 (sama kui värvitud) | Piiratud, ainult edasimüüjatele, müüb välja |
| Tavaline Colnago Y1Rs | Raamistik alates $6,750 / €6,710; ehitused €12,300-€16,500 | Kuni ~$21,000 testitud ehitus | Värvitud, välja arvatud Dark Series |
| Specialized S-Works Tarmac SL9 | 687g raam, toor-süsiniku viimistluse valik | £11,999 / $14,000; raamistik £5,249-£5,499 | Tipptaseme ehituse hind |
| Ava-moodul / otse toor raamistik | Toor on sageli tavaline viimistlus | Odavaim valik; värv on lisatasu umbes ~$120-200 | Kinnita UCI heakskiit, vajab UV hooldust |
| Pogačari tõeline Tour jalgratas | Tõeline asi | $190,500 (oksjon) | Sa ei osta seda |
Siiski on tõeliselt taskukohane tee avatud mooduli raamistik. Otseselt tarbijatele ja avatud mooduli brändid loetlevad sageli toor-süsiniku kui tavalise, odavaima viimistluse, kus kohandatud värv on lisatasu umbes $120-200. See on täpselt vastupidine pro-taseme loogikale, kus toor on premium halo. Mõned ultrakerged toor-raamistikud (näiteks Avenger Shuttle) on väidetavalt umbes 650g ja UCI heakskiidetud. Sama paljas välimus, mis maksab WorldTour meeskonnale Dark Series'i lisatasu, võib maksta eelarvega arvestavale ehitajale vähem kui värvimine.

Kas PEAD sa oma raami värvi eemaldama? Aus vastus
Maailma tippu püüdlevale UCI kaalumisega ratturile on värvi eemaldamine mõistlik. Sinule ei ole see peaaegu kindlasti mõistlik, ja aus matemaatika näitab, miks. Tüüpilisel süsinikratta raamistikul moodustab värv umbes 100-150g, umbes 1-2% kogu ratta kaalust. Jõhkratel tõusudel annab see sulle mõned sekundid. Tasasel ja künklikul maastikul on see märkamatuks. Aerodünaamiliselt ei tähenda see midagi, sest, öeldes seda veel kord, raami kuju määrab takistuse, mitte värvi paksus. Ja keegi ei seisa finišis komissari kaaluga, seega ei tähenda täpselt 6.8kg saavutamine sinu jaoks midagi.
Siis on veel hoiatused, ja need on reaalsed. Alasti süsinik vajab UV-kaitset. Paljast epoksiidvaiku võib päikese käes aastate jooksul degradeeruda, seega pead sa rakendama UV-kindlat selget katet või kaitset nagu 303 toode, ja korralik selge kate lisab tagasi umbes 50g, vähendades sinu säästu. Tehasevärviga bränditud raami eemaldamine võib samuti tühistada selle garantii, muutes marginaalse kaalutõusu potentsiaalselt kalliks hasartmänguks.
Enne värvieemaldaja haaramist mine läbi see kontrollnimekiri:
- Kas oled tõeliselt kaalupiirangus? Kui sinu ratas on juba lähedal või all selle kaalu, mis sind huvitab, ei muuda värvi eemaldamine midagi, mida sa tunneksid. Jäta vahele.
- Kas raami garantii kehtib? Kui jah, siis selle eemaldamine tõenäoliselt tühistab katte. Ei tasu kallis raami puhul.
- Kas saad pühenduda UV-kaitsele? Paljas vaigud, mis jäävad päikese kätte, degradeeruvad. Kui sa ei kavatse uuesti rakendada selget katet või kaitset, ära eemalda.
- Kas värv on valge või keeruline (raske)? Raskemad skeemid säästavad kõige rohkem. Lihtne tume skeem säästab kõige vähem, mõnikord pole see vaeva väärt.
- Kas toorainest ostmine oleks puhtam? Kui soovid välimust, osta raam, mis tuli tehases toorainena (avatud vorm või Dark Series), mitte ära eemalda ühte.
Otsus: osta toorainena on peaaegu kõigile parem kui ise eemaldada. Ja enamikule ratturitest on grammid, mille sa värvist tagasi saad, väiksemad kui tasuta kiirus, mis tuleb parematest rehvidest, korralikust aerodünaamilisest asendist ja rattast, mis tõeliselt sobib. Kui sul on 200 € ja nädalavahetus, kuluta see rattasobivusele ja kiiretele rehvidele, mitte värvimise tagasiviimisele. See on tõeline õppetund, mida alasti peloton õpetab, isegi kui see ei tundu nii.
Korduma kippuvad küsimused
K: Miks on 2026. aasta Tour de France rattad värvimata? V: Kaalusäästmiseks. Täielik värvimine lisab umbes 100-200g, ja kuna UCI minimaalne ratta kaal 6.8kg sunnib meeskondi gramme täpselt juhtima, võimaldab värvi eemaldamine neil saavutada selle piiri aerodünaamilisema (ja veidi raskema) raami abil, mitte raisata kaalu kattele. Meedia nimetas seda "Alasti Ratta Aastaks", ja see eelis on üldiselt reserveeritud meeskonna juhtidele. Domestiques sõidavad värvitud raamidega.
K: Kui palju kaalu lisab rattavärv tegelikult? V: Tüüpiliselt 100-150g tavalise süsinikraami puhul ja kuni 200g keeruliste või valgete/helede skeemide puhul, mis vajavad musta süsiniku katmiseks lisakihte. Reaalsed DIY katsetused toetavad seda. Ratturid teatavad säästudest umbes 180g, ja üks Cervélo R5 langes 833g-lt umbes 780g-le. Pange tähele, et kaitse selge katte lisamine tagastab umbes 50g.
K: Kas värvi eemaldamine teeb ratta kiiremaks või lihtsalt kergemaks? V: Lihtsalt kergemaks ja ainult marginaalselt. Raami kuju, mitte värvi paksus, määrab aerodünaamilise takistuse, seega värvi eemaldamine ei muuda aero osas sisuliselt midagi. 100-150g kokkuhoid on umbes 1-2% täisratta kaalust, mis tähendab paar sekundit järsul tõusul ja mitte midagi tasasel maastikul.
K: Mis on UCI 6.8kg kaalupiirang? V: UCI tehniline regulatsioon 1.3.019 ütleb, et võistlusratta kaal ei tohi olla väiksem kui 6.800kg, mõõdetuna ilma pudelite või arvutita, kuid koos kottide, kinnituste ja klippide pikendustega. See on kehtinud alates 2000. aastast ja kuna kaasaegseid raame saab ehitada kaaluga 5.5-6.0kg, lisavad meeskonnad sageli kaalu, et vastata nõuetele. Jäikust näidati, kui Lorena Wiebes diskvalifitseeriti 2026. aasta Giro etapilt rattaga, mille kaal oli 6.78kg, vaid 20g alla piirangu.
K: Mis on 2026. aastal kiirem, aero ratas või kerge ratas? V: Enamikul sõitudest aero ratas. Aero raami kaal on nüüd umbes 150g puhtatest tõusjatest (langetatud ~400g võrreldes 2020. aastaga) ja nad suudavad saavutada 6.8kg piiri, seega on kergema võidu tõusugraadi murdepunkt liikunud ~3-4% pealt ~6% suunas. Alla umbes 6% on aero ratas kiirem, mis on põhjus, miks "aero on tagasi" on domineeriv 2026. aasta arvamus.
K: Kas ma saan osta värvimata süsinikratta? V: Jah. Colnago piiratud Dark Series (300 Y1R ja 300 V5R) müüb toor-süsinikku sama hinna eest nagu värvitud, umbes £11,999-£15,000. Odavamalt pakuvad avatud vormi ja otse tarbijatele suunatud brändid sageli toor-süsinikku standardina, odavaima viimistlusena, kus värv on lisatasu umbes $120-200. Mõned toor-ultrakerged raamistikud on väidetavalt umbes 650g ja UCI heaks kiidetud.
K: Kas paljas süsinik on vastupidav ja kas see vajab UV-kaitset? V: See on struktuurselt vastupidav, kuid paljas epoksiidvaik võib aastate jooksul UV-kiirguse all degradeeruda, seega vajab toor-süsinik UV-kindlat selget katet või kaitset, mis tuleb peale kanda ja hooldada. Tehase toor-raamid sisaldavad juba seda õhukest kaitsekatet. Kui eemaldate ise värvitud raami, arvestage umbes 50g selge kattega, mille peate tagasi lisama, ja kontrollige kõigepealt oma garantiid, kuna eemaldamine võib selle tühistada.
Paljas tõde
Eemaldage spektaakel ja 2026. aasta paljas peloton on täpselt see, milleks ta näeb välja: marginaalsete võitude teater, privileeg meeskonna juhtidele, kes püüavad viimase 100-200g vastu 25-aastast reeglite kogumit. Kuid paljas süsinik dramatiseerib tõelist muutust, mis ulatub kaugemale Tourist. Aero raami on vaikselt piisavalt kerged, et saavutada UCI piir, mis tähendab, et vana aero versus kerge valik on enamasti lahendatud. Kõik, mis ei ole mäetapp, on kaasaegne universaalne aero ratas arutelu võitnud.
Reaalsele ratturile ei ole järeldus "mine eemalda oma raami." See on see, et nutikas 2026. aasta ost on hästi kujundatud aero ratas, mis sobib teile, hea rehvi ja õige positsiooniga, värv täiesti valikuline. Proffid näitavad teile, kus jõud resideerub, ja see ei ole viimistluses. Kui soovite sügavamalt minna selle kompromissi juurde, siis meie kaasnev juhend aero versus vastupidavusrataste kohta ja meie 2026. aasta grupikomplekti võrdlus jätkab sealt, kus paljas peloton lõpetab: mitte "milline ratas on kergem," vaid "milline ratas on kiirem teie tegeliku sõidu jaoks."