Mogu li kupiti bicikl profesionalca? Usporedba bicikala timova 2026. Tour de France s potrošačkim modelima

Can I Buy the Pro's Bike? Mapping 2026 Tour de France Team Bikes to Consumer Models

mogu li kupiti bicikl profesionalca? Mapiranje bicikala timova na Tour de France 2026. na modele za potrošače

Znate taj trenutak. Srpanj je, Tadej Pogačar pleše s prednje strane na nekoj brutalnoj pirenejskoj rampi, snimak iz helikoptera pada na njegov bicikl, i nešto u vašem mozgu jednostavno kaže To želim. Bio sam tamo više puta nego što bih volio priznati. Dakle, evo iskrene karte od stvarnih strojeva koji su se natjecali na Tour de France 2026. do onih koje možete naručiti ovog poslijepodneva, s pravim cijenama za 2026. i pomalo nezgodnom istinom o tome koliko su "isti".

Jer nitko tko pokušava prodati bicikl neće ovo reći otvoreno. Da, možete kupiti bicikl profesionalca. Ne, to nije baš bicikl koji vozi profesionalac. I postoji mnogo pametniji način nego da se odlučite za vrhunski model koji stoji u izlogu.

Ključne informacije

- Možete kupiti isti okvir koji profesionalci voze. Colnago, Cervélo, Specialized, Canyon i Pinarello svi prodaju točne kalupe javnosti.

- Vrhunski kompleti bicikala kreću se oko £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000. Kopiranje potpunog pro modela (mjerač snage, keramička ležajevi, trkaće kotače, prilagođeno lakiranje) realno košta $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000.

- Canyon Aeroad CFR (bicikl Mathieua van der Poela) je izvanredna vrijednost s cijenom od ~$10,999 / £9,749, jer Canyon prodaje direktno.

- Okvir je zaista isti, ali prilagodba, prijenos, kotači, pa čak i balast nisu. Bicikli profesionalaca nisu uvijek najlakši.

- Najjeftiniji legitimni put do pravog pro hardvera je vrhunski okvir, bicikl iz prethodne godine ili bicikl bivšeg tima.

Što je novo u 2026: zašto je mapa "tko vozi što" ponovno nacrtana

Ako ste posljednji put zapamtili bicikle pelotona prije nekoliko sezona, zaboravite to sjećanje. Sezona 2026. pomaknula je sponzorske karte jače nego bilo koja godina koju se mogu sjetiti, tako da je mapa vozača i bicikala koju se napola sjećate jednostavno pogrešna sada.

Počnite s velikim. Remco Evenepoel napustio je Soudal Quick-Step za Red Bull–BORA–hansgrohe, jedan od najvećih transfera koji nisu vozači ove godine, i to ga je skinulo s njegovih starih okvira i prebacilo na Specialized. Izvještaji s Tour de France 2026. prikazuju ga na novom Specialized Tarmac SL9 u zlatnoj boji olimpijskog prvaka. Ispod tog istaknutog poteza, cijela razina timova tiho je promijenila hardver. Bahrain Victorious prešao je s Meride na Bianchi. EF Education-EasyPost zamijenio je svoje grupe s Shimano na SRAM. Decathlon se prebacuje na unutarnje Van Rysel okvire sa SRAM-om. Ineos Grenadiers ostao je vjeran Pinarellu, ali je promijenio dobavljača kotača. A jedan gubitak boli ako volite staru gardu: Cofidis, dugogodišnji Look i Campagnolo, potpuno je ispao iz WorldTour-a, smanjujući već rijetku prisutnost Campagnola na gridu.

Bicikli su također dobili vizualnu preobrazbu. Ljudi nazivaju 2026. "godinom golog bicikla", s timovima koji skidaju boju do sirovog karbona kako bi smanjili grame i, kako kažu, smanjili malo površinskog otpora. Dakle, taj bicikl za penjanje u golom tkanju nije greška tvornice. To je namjerno smanjenje težine.

Na oštrom kraju ima stvarno novog hardvera. Pogačarov Colnago Y1Rs aero bicikl koristi bajonet vilicu i integrirani CC.Y1 "gullwing" kokpit, a Colnago tvrdi da štedi otprilike 15–20 watta pri 50 km/h u odnosu na svoju staru aero platformu. Colnago je također predstavio novi TT2 okvir za vremenske triale koji je otprilike 550 g lakši i aerodinamičniji od TT1 koji zamjenjuje. Što to znači za vas kao kupca: model godine 2026. je pravi osvježavanje, a ne samo povećanje cijene i boje. Upravo zato je važno uskladiti pravog vozača s pravim trenutnim modelom prije nego što izvadite svoju karticu.

Infografika o promjeni sponzora na Svjetskoj turi 2026. — dvostupčasti raspored "2025 vs 2026" koji prikazuje timove koji su promijenili okvire ili grupe (Evenepoel u Specialized, Bahrain Merida u Bianchi, EF Shimano u SRAM, Decathlon u Van Rysel, Cofidis izlazi), s malim logotipima brendova i strelicama.
Infografika o promjeni sponzora na Svjetskoj turi 2026. — dvostupčasti raspored "2025 vs 2026" koji prikazuje timove koji su promijenili okvire ili grupe (Evenepoel u Specialized, Bahrain Merida u Bianchi, EF Shimano u SRAM, Decathlon u Van Rysel, Cofidis izlazi), s malim logotipima brendova i strelicama.

Karta: koji profesionalac vozi što i verzija koju možete kupiti

Evo srži cijele stvari, jedinstvena tablica koju prijenosi utrka nikada ne daju. Svaki redak povezuje vođu 2026. Toura s točno onim potrošačkim modelom koji možete naručiti i cijenom vrhunskog kompletnog bicikla. Svaki broj je maloprodajni za 2025–2026 (grube konverzije pretpostavljaju ~1 EUR ≈ 1.08 USD ≈ 0.85 GBP).

Vozač (2026. tim) Utrka bicikl (aero / uspon) Grupa & kotači Potrošački model koji možete kupiti Cijena vrhunskog modela (USD / GBP)
Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) Colnago Y1Rs / V5Rs Shimano Dura-Ace Di2, ENVE Colnago Y1Rs ~$14,500 / £11,999
Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) Cervélo S5 / R5 SRAM Red AXS, Reserve Cervélo S5 ~$14,350 / £12,000
Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–hansgrohe) Specialized Tarmac SL9 / SL8 SRAM Red AXS, Roval Specialized S-Works Tarmac ~$15,000–$16,000 / £11,500–£12,500
Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) Canyon Aeroad CFR Shimano Dura-Ace Canyon Aeroad CFR ~$10,999 / £9,749
Ineos Grenadiers (tim) Pinarello Dogma F Shimano Pinarello Dogma F — / £12,400
Lidl–Trek (tim) Trek Madone SLR SRAM Trek Madone SLR — / £13,625

Nekoliko stvari iskače iz te mreže. Svaki od ovih bicikala je pravi katalog bicikl, tako da ne juriš za jednorogom. I pogledajte raspon: razlika između najjeftinije opcije (van der Poelov Aeroad CFR po cijeni od ~£9,749) i najskuplje (Trekov Madone SLR po cijeni od £13,625) je gotovo £4,000, a gotovo ništa nema veze s tim koji je bicikl brži. To prati kako svaka marka prodaje. Canyonov model direktne prodaje potrošačima uklanja maržu trgovaca, tako da prava platforma koja pobjeđuje na Touru dolazi tisućama ispod rivala koji prodaju kroz trgovine.

Primijetite i podjelu između aero i uspona. Pogačar i Vingegaard koriste dva okvira: aero bicikl za ravnije, brže dane (Y1Rs, S5) i lakši okvir za uspon u visokim planinama (V5Rs, R5). Kao normalna osoba rijetko trebate oboje. Ako je većina vaših vožnji po valovitom terenu i grupnim vožnjama, aero okvir je bliži onome što gledate na TV-u tijekom sprintova i bijegova. Ako živite u brdima, okvir za uspon je vaš bicikl, točka. (Novi ste u toj razlici? Naš vodič o aero vs endurance cestovnim biciklima objašnjava koji tip tijela svaki okvir stvarno odgovara.)

Jasna usporedba vozača-bicikla-cijene — četiri vertikalne kartice za Pogačara, Vingegaarda, Evenepoela i van der Poela, svaka prikazuje ime vozača, model bicikla, ikonu grupe i horizontalnu traku cijene tako da je niža cijena Canyon-a vizualno očita u usporedbi s ostalima.
Jasna usporedba vozača-bicikla-cijene — četiri vertikalne kartice za Pogačara, Vingegaarda, Evenepoela i van der Poela, svaka prikazuje ime vozača, model bicikla, ikonu grupe i horizontalnu traku cijene tako da je niža cijena Canyon-a vizualno očita u usporedbi s ostalima.

Koliko zapravo košta profesionalni bicikl?

Kratka verzija: više od pologa za auto, manje od onoga što internet strahuje, sve do trenutka kada pokušate kopirati točno taj bicikl. Ovdje postoje tri različita cjenovna razreda, a miješanje istih je upravo ono što ljude navodi na prekomjernu potrošnju.

Prvi razred je vrhunski kompletan bicikl. Ovo je model najviše opreme u katalogu s vrhunskim elektroničkim grupama i karbonskim trkaćim kotačima, a cijene su vrlo blizu jedna drugoj. Cervélo S5 stoji £12,000 / $14,350. Colnago Y1Rs košta €13,200 / £11,999 / $14,500. Pinarello Dogma F je £12,400, Trek Madone SLR £13,625, a S-Works Tarmac gradnje se kreću oko €14,000–€15,000. Nazovite to rasponom od £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000 za cijelu prednju grupu, s van der Poelovim Canyon-om kao očitom iznimkom.

Drugi razred je točna profesionalna replika, i ovdje broj raste. Dodajte mjerač snage s obje strane, keramičke ležajeve, taj specifični duboki trkaći kotač, i jedinstvenu prilagođenu boju, i realno gledate na cijenu od $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000. Colnago-ove vlastite vrhunske Y1Rs gradnje prijavljene su čak do ~$21,000. Profesionalci, naravno, ne plaćaju gotovo ništa od toga. To je ono što sponzorstvo apsorbira.

Treći razred je okvir, i to je tajna poluga kupca. Počnite od golog okvira, izgradite ga s grupom i kotačima koje odaberete (ili već posjedujete), i ulazni trošak se otprilike prepolovi.

Model Samo okvir Vrhunska kompletna gradnja Što kupnja okvira štedi
Colnago Y1Rs (Pogačar aero) od €6,710 / ~$6,750 €13,200 gradnja ~50% popusta na cijenu kompletnog bicikla
Colnago V5Rs (Pogačar climb) €5,940 / $6,250 €10,800–€15,900 gradnje Odaberite svoj vlastiti razred grupe
Cervélo R5 "Team Visma" (Vingegaard climb) €5,699 (veličine 48–61) ~€13,500 gradnja Blizu-tim bicikl za penjanje, vaši dijelovi

Evo u čemu je stvar s putem okvira: pobjeđuje dvostruko. Izbjegavate maržu koja je uključena u kompletnu gradnju, a možete specificirati pametniju grupu dok ste već tu. Shimano Ultegra Di2 ili SRAM Force AXS gradnja vozi se otprilike 95% jednako kao Dura-Ace ili Red uz uštedu od četiri znamenke. Ako već posjedujete pristojne kotače i grupu s trenutnog bicikla, €5,699 R5 okvir je najefikasniji način da dobijete pravi okvir za penjanje na Touru ispod sebe. Samo pažljivo uskladite veličinu okvira prvo. Naš vodič za veličinu cestovnih bicikala prolazi kroz matematiku prilagodbe.

Je li to zapravo isti bicikl koji voze profesionalci?

Ovo je iskrena srž cijelog pitanja, a odgovor je zadovoljavajući da, i ne.

Da, okvir je doista isti. Postoji tvrdoglavi mit da profesionalci voze tajne prilagođene kalupe, i to jednostavno nije istina. Voze okvire sponzora koji su dostupni na tržištu. Y1Rs pod Pogačarom i onaj na prodajnom mjestu dolaze s istog alata. Brendovi to trebaju tako, jer marketing funkcionira samo ako je pobjednički bicikl bicikl koji se može kupiti.

Ali ne, gotovo sve što visi na toj okvir je drugačije. Razlike se nalaze u veličini i specifikacijama, a ne u obliku. Profesionalci voze manje okvire s dužim potporama i užim upravljačima kako bi se spustili i postali aerodinamičniji. Biraju kotače, gume i prijenosne opcije prilagođene svakoj etapi. Imaju mjerače snage i stalnu pažnju timskih mehaničara koju većina nas nikada neće moći dostići. Vingegaardov Cervélo S5 iz 2026. godine je savršen primjer: teži točno 6.8 kg, koristi radikalni 1x SRAM Red AXS sustav s jednim 52T lančanikom i 10–36 kasetom, voskasti lanac i otprilike 30mm stražnju gumu. To je bicikl optimiziran od strane tima inženjera za jednog vozača na jednoj utrci. To nije bicikl napravljen da bude udoban na vašoj nedjeljnoj vožnji.

A evo i ključnog detalja koji preusmjerava cijelu raspravu: profesionalni bicikli nisu nužno lakši od dobrih prodajnih bicikala za brdo. UCI nameće minimalnu težinu od 6.8 kg, a timovi tu brojku tretiraju kao cilj, a ne kao donju granicu. Mnogi vozači natječu se s težim aerodinamičnim okvirima u rasponu od 7.5–8.0 kg i dodaju balast kako bi legalno dostigli limit. Moderni S-Works ili Y1Rs kupljeni u prodaji mogu se sastaviti ispod 6.8 kg, što znači da vaš potrošački bicikl može doslovno težiti manje od onog koji je pobijedio u etapi. Profesionalci optimiziraju aerodinamiku, stabilnost i izdržljivost tijekom 21 brutalnog dana. Ne jure za brojem na kuhinjskoj vagi.

Ključna poruka: kupnja okvira profesionalca donosi vam platformu profesionalca. Ne donosi, i ne bi trebala, donijeti vam prilagodbu ili prijenos profesionalca. To je značajka, a ne kompromis.

An annotated diagram of a road bike with callout labels showing what differs between the pro race build and the consumer version — frame (same), stem length (longer on pro), bar width (narrower on pro), gearing (1x race vs 2x consumer), tires, power meter, and a "ballast to reach 6.8 kg UCI limit" note.
Anotirani dijagram cestovnog bicikla s oznakama koje pokazuju što se razlikuje između profesionalne utrke i potrošačke verzije — okvir (isti), dužina potporne cijevi (duža na profesionalcu), širina upravljača (uža na profesionalcu), prijenos (1x utrka naspram 2x potrošač), gume, mjerač snage i napomena "balast za dostizanje UCI limita od 6.8 kg".

Detalji profesionalnih specifikacija koje vrijedi kopirati i oni koje treba preskočiti

Gledanje Toura je zaista korisno iskustvo za kupovinu, ali samo ako kopirate prave stvari. Profesionalci su ispred krivulje u nekim trendovima, a potpuno nebitni za vaš život u drugim. Evo iskrenog pregleda.

Vrijedi kopirati:

  • Logika razreda grupnog seta. Peloton koristi tri vrhunska modela (Shimano Dura-Ace Di2, SRAM Red AXS, Campagnolo Super Record Wireless), ali stvarna lekcija za vaš novčanik je da niži razred (Ultegra Di2, Force AXS, Chorus) mijenja gotovo identično za daleko manje. Kupite razred, a ne halo. Naša usporedba grupnih setova istražuje gdje se skrivaju stvarne razlike.
  • Šire gume. Dani uskih guma od 23mm su prošlost. Profesionalci sada voze gume od 28–30mm na nižim tlakovima za bolje prianjanje, udobnost i, paradoksalno, niži otpor pri kotrljanju. Ovo je najjeftinija pojedinačna nadogradnja koja čini da vaš bicikl izgleda "profesionalnije".
  • Voskasti lančevi. Voskasti ili voskom podmazani lanac radi čišće, tiše i malo brže. To je stvarna marginalna dobit koju možete usvojiti za cijenu boce podmazivanja.

Vrijedi preskočiti:

  • 1x utrka prijenos. Vingegaardov 52T jedini lančanik s 10–36 kasetom je briljantan za vozača koji proizvodi 6+ watta po kilogramu. Na pravom usponu ostavit će vas s prevelikim prijenosom i usporiti vas. Držite kompaktni 2x sustav s kasetom pogodnom za penjanje.
  • Ultra-agresivna pozicija. Spuštena potpora i uski upravljači koji čine profesionalca aerodinamičnim uništit će vam leđa i vrat unutar tri sata. Prilagodite se svojoj fleksibilnosti, a ne njihovoj.
  • Brisanje boje radi grama. Trend "golog bicikla" štedi timu nekoliko grama na UCI limitu. Za vas to ne štedi ništa što ćete ikada osjetiti i uklanja zaštitu. Preskočite to.

Evo brzi pregled:

Vrijedi kopirati Ne vrijedi kopirati
28–30mm gume, niži tlak 1x 52T / 10–36 prijenos za utrku
Druga klasa elektroničkog grupnog seta Spuštena, ultra-agresivna prilagodba
Voskasti lanac Uklanjanje boje radi uštede grama
Aero okvir ako je teren valovit Balansiranje bicikla na 6.8 kg

Najbolja vrijednost: profesionalni bicikli koji se zapravo isplate kupiti

Ako je vaš cilj maksimalna prava pro DNK po dolaru, tri rute jasno se izdvajaju iznad ostalih.

Prvo, Canyon Aeroad CFR, koji je ovdje prvak u vrijednosti. Ovo je točno platforma na kojoj vozi Mathieu van der Poel, po cijeni od ~$10,999 / £9,749. Budući da Canyon prodaje direktno potrošačima, podcjenjuje ekvivalentne rivale opremljene Dura-Aceom za tisuće. Nema bržeg načina da legitimno kažete "Ja vozim isti bicikl kao pobjednik etape Toura" za manje od jedanaest tisuća. Jedini kompromis je da kupujete online i sami se brinete o konačnom podešavanju, ili platite trgovini da to učini.

Drugo, vrhunski okvir. Za sanjare o Colnagu i Cervélu, okvir bez dodatne opreme je pametan novac. Okvir Colnago V5Rs po cijeni od €5,940, okvir Y1Rs od €6,710, ili ograničeni okvir Cervélo R5 "Team Visma–Lease a Bike" po cijeni od €5,699 svaki omogućuju vam da izgradite bicikl blizak timskom oko dijelova koje odaberete. Dobivate identičan okvir koji voze profesionalci, a preostali budžet trošite tamo gdje vi zapravo imate koristi, na kotače i podešavanje, umjesto na prilagođenu boju.

Treće, bicikli iz prethodnih godina i bivši timski bicikli. Najjeftiniji legitiman put do pravog pro hardvera je korišteni okvir, bivši timski bicikl ili izgradnja iz prethodne godine kroz uglednog specijalista za preprodaju poput The Pro's Closet. Okvir iz prošle godine nije sporiji na način na koji ćete ikada osjetiti, a deprecijacija na halo biciklima je strma, često 30–50% unutar dvije ili tri godine. Ovdje kupuje zaista pametan kupac, i iskreno, ovdje bih prvo pogledao.

Zamislite konkretan scenarij. Recimo da imate $7,000 i želite pravi pro bicikl. Izložbeni prostor će vas usmjeriti prema potpunom biciklu srednje opreme s zaboravnim okvirom. Pametnija opcija: kupite okvir Y1Rs ili V5Rs (~$6,250–$6,750), a zatim ga izgradite tijekom sezone s grupom drugog ranga i dobrim aluminijskim ili ulaznim karbonskim kotačima koje kasnije nadogradite. Završite na stvarnom okviru na kojem vozi Pogačar, s jasnim putem za nadogradnju, umjesto na ljepše opremljenom biciklu koji nitko na Touru ne bi prepoznao.

Infografika o cijenama koja prikazuje tri razine složene vertikalno — "Put okvira ($5,700–$6,750)", "Vrhunski kompletan bicikl ($10,999–$16,000)", i "Točna pro replika ($16,000–$21,000)" — s istaknutom strelicom koja pokazuje na razinu okvira označenu kao "najbolja vrijednost ulazna točka."
Infografika o cijenama koja prikazuje tri razine složene vertikalno — "Put okvira ($5,700–$6,750)", "Vrhunski kompletan bicikl ($10,999–$16,000)", i "Točna pro replika ($16,000–$21,000)" — s istaknutom strelicom koja pokazuje na razinu okvira označenu kao "najbolja vrijednost ulazna točka."

Kako odlučiti: vaš okvir kupovine pro bicikla za 2026.

Prije nego što potrošite cent, prođite kroz svoju situaciju kroz ovih pet koraka. Oni mapiraju sve gore navedeno na vašu vožnju, a ne na fantaziju nekog drugog srpnja.

  1. Definirajte svoj teren. Većinom valovite ceste i grupne vožnje? Aero okvir (Y1Rs, S5, Aeroad CFR) je pravi izbor. Većinom planine? Idite s okvirom za penjanje (V5Rs, R5) umjesto toga.
  2. Postavite čvrsti budžet i odvojite okvir od izgradnje. Ako je vaš maksimum ispod ~$8,000, put okvira gotovo uvijek pobjeđuje potpun bicikl. Iznad toga, direktna potrošačka opcija poput Canyon-a pruža najveću vrijednost.
  3. Iskreno odaberite svoju grupu. Osim ako zapravo ne trkate, druga razina (Ultegra Di2 / Force AXS) oslobađa četiri znamenke za kotače i podešavanje bez kazne u vožnji koju ćete primijetiti.
  4. Podešavanje za sebe, a ne za profesionalca. Planirajte za pravilno podešavanje bicikla i odbijte nisku upravljačku poziciju. Ovdje kopiranje profesionalaca najviše ne uspijeva.
  5. Prvo provjerite tržište rabljenih i prethodnih godina. Okvir star godinu dana s popustom od 30–50% je najbolja vrijednost u biciklizmu. Kupujte novo samo ako vam točno trenutni model zaista znači.

Prečac za odluku: želite oznaku i okvir za najmanje novca? Canyon Aeroad CFR. Želite okvir određenog branda i potpunu kontrolu nad izgradnjom? Vrhunski okvir. Želite apsolutno najnižu cijenu na pravom pro hardveru? Bicikl iz prethodne godine ili bivši timski bicikl.

Grafikon odluke pod nazivom "Koji pro-biciklistički put je pravi za vas?" grana se iz početnog čvora kroz pitanja — "Proračun ispod $8,000?", "Želite okvir određene marke?", "Trebate točno trenutni model?" — završava u tri kutije s ishodima: Canyon Aeroad CFR, vrhunska konstrukcija okvira i rabljeni/bicikl iz prethodne godine.
Grafikon odluke pod nazivom "Koji pro-biciklistički put je pravi za vas?" grana se iz početnog čvora kroz pitanja — "Proračun ispod $8,000?", "Želite okvir određene marke?", "Trebate točno trenutni model?" — završava u tri kutije s ishodima: Canyon Aeroad CFR, vrhunska konstrukcija okvira i rabljeni/bicikl iz prethodne godine.

Bez obzira koji put odabrali, mentalitet ostaje isti: kupite platformu koju voze profesionalci, a zatim je prilagodite vozaču koji zapravo jeste. A ako želite širi pregled onoga što još dolazi ove sezone, naš pregled novih cestovnih bicikala za 2026. pokriva opcije koje nisu iz Svjetske ture, a koje vrijedi pratiti.

Često postavljana pitanja

Q: Koji bicikl vozi Tadej Pogačar na Tour de France 2026, i mogu li ga kupiti? A: Pogačar vozi Colnago za UAE Team Emirates-XRG: Y1Rs aero bicikl i V5Rs bicikl za penjanje, s Shimano Dura-Ace Di2 i ENVE kotačima. Da, možete kupiti oboje. Potpuni Dura-Ace Y1Rs košta oko €13,200 / £11,999 / $14,500, ili možete početi od Y1Rs okvira po cijeni od €6,710 (ili V5Rs okvira po cijeni od €5,940) i sastaviti svoj vlastiti.

Q: Koliko košta profesionalni bicikl za Tour de France? A: Vrhunski kompletan bicikl košta otprilike £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000. Replikacija točno profesionalne konstrukcije, s mjeračem snage, keramičkim ležajevima, trkaćim kotačima i prilagođenim bojama, realno košta $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000. Timovi plaćaju samo djelić te cijene zahvaljujući sponzorstvu.

Q: Je li potrošačka verzija profesionalnog bicikla ista kao ona koju profesionalci zapravo voze? A: Okvir je isti. Profesionalci voze okvire sponzora s polica, a ne prilagođene kalupe. Ono što se razlikuje je prilagodba i specifikacije: manji okviri, duži štitnici, uži upravljači, specifične trkaće brzine, mjerači snage i specifični kotači i gume. Maloprodajni bicikl može biti čak lakši od profesionalnog, budući da timovi često dodaju balast težim aero biciklima do UCI granice od 6.8 kg.

Q: Koji bicikl vozi Jonas Vingegaard 2026. godine? A: Vingegaard vozi Cervélo za Visma–Lease a Bike: S5 aero bicikl i R5 bicikl za penjanje, s SRAM Red AXS i Reserve kotačima. S5 se prodaje po cijeni od oko £12,000 / $14,350. Njegov Tour S5 iz 2026. godine teži točno 6.8 kg i ima upečatljivu 1x konfiguraciju (jedan 52T lančanik, 10–36 kaseta) koju ne biste trebali kopirati za svakodnevnu vožnju.

Q: Koji bicikl vozi Remco Evenepoel 2026. godine? A: Nakon prelaska u Red Bull–BORA–hansgrohe, Evenepoel je prešao na Specialized, vozeći novi Tarmac SL9 (s obvezama SL8 također) u zlatnoj boji olimpijskog prvaka, s SRAM Red AXS i Roval kotačima. Potrošački S-Works Tarmac doseže cijenu od oko $15,000–$16,000 / £11,500–£12,500.

Q: Koji je najjeftiniji način da dobijem pravi bicikl ili okvir na profesionalnoj razini? A: Rabljeni okvir, bivši timski bicikl ili bicikl iz prethodne godine kroz uglednog specijalista za preprodaju. Novi, najbolja vrijednost je vrhunski okvir (poput Cervélo R5 "Team Visma" okvira po cijeni od €5,699) ili Canyon Aeroad CFR direktno potrošačima po cijeni od ~$10,999 / £9,749.

Q: Jesu li profesionalni bicikli na UCI granici težine od 6.8 kg? A: Često, ali ne uvijek, i ne zato što ne mogu biti lakši. Minimalna težina od 6.8 kg je cilj koji timovi namjerno postižu, ponekad dodajući balast težim aero okvirima umjesto da voze najlakši mogući bicikl. Aerodinamika i stabilnost obično pobjeđuju nad sirovom težinom.

Q: Koji grupni set koriste profesionalci Svjetske ture 2026. godine? A: Tri vrhunska brenda definiraju peloton: Shimano Dura-Ace Di2, SRAM Red AXS i Campagnolo Super Record Wireless. Za 2026. godinu, EF Education-EasyPost prešao je na SRAM, dok je Cofidis (korisnik Campagnola) ispao iz Svjetske ture, dodatno smanjujući prisutnost Campagnola.

Zaključak: kupite san, ali kupite pametno

Pa, možete li kupiti bicikl profesionalaca za Tour de France 2026? Iskreno, da. Okvir pod Pogačarom, Vingegaardom, Evenepoelom i van der Poelom je isti okvir koji možete naručiti, a poznata imena pokrivaju iznenađujuće širok raspon cijena, od Canyonovog ~£9,749 Aeroad CFR do Trekove £13,625 Madone SLR.

Ali verzija koja pobjeđuje na utrkama nije verzija koju biste trebali sastaviti. Profesionalci voze aerodinamične bicikle s maksimalno opterećenim balastom, s mjenjačem isključivo za utrke, niskim pozicijama i timom mehaničara na raspolaganju, što ništa ne pomaže vozaču koji juri osobni rekord subotnjim jutrom. Iskren potez je kupiti platformu i odbaciti pantomimu: odaberite vrhunski okvir ili bicikl izravno za potrošače, odaberite pametan grupni set druge klase, postavite gume 28–30mm i osigurajte pravilno prilagođavanje bicikla prema vašem tijelu i vašim cestama.

Učinite to i dobit ćete nešto bolje od replike. Dobit ćete bicikl s pravim DNK-om Tour de France koji je zapravo brži za vas, i, sasvim moguće, lakši od onog koji je upravo osvojio etapu koju ste gledali. Tako kupujete san bez da vas prevari.

POVEZANI ČLANCI