Neklāto velosipēdu gads: neapstrādātā oglekļa hiper-aerodinamiskās rāmji 2026. gada Tour
Kad 2026. gada Tour de France izbrauca no Barselonas 4. jūlijā, visas asākās acis pūlī nebija vērstas uz krekliem. Tās bija vērstas uz rāmjiem. Komandu līderi viens pēc otra ierindojās uz velosipēdiem, kas bija atbrīvoti līdz neapstrādātajam oglekļa audumam. Bez krāsas, bez spīduma, tikai neapstrādāts audums, kas ķer Katalonijas sauli. Velosipēdu mediji gandrīz vienā naktī pieņēma to pašu iesauku: "Neklāto velosipēdu gads." Šis ceļvedis iepazīstina ar to, kas patiesībā notiek: gramu matemātika, 25 gadus vecā UCI noteikums, kas to virza, kuri velosipēdi ir patiesi neapstrādāti pret tiem, kas tikai izskatās tādi, un daļa, ko katrs konkurents izlaiž, proti, kuri neapģērbtie rāmji ir tiešām nopērkami 2026. gadā un vai ir vērts noņemt savu.
Galvenie secinājumi
- Bezkrāsains ietaupījums ir aptuveni 100-200g. Reāli, bet margināli, apmēram 1-2% no pilna velosipēda. Tas ir svara spēle, nevis aerodinamiska. Rāmja forma nosaka gaisa pretestību, nevis krāsas biezums.
- Visas šīs nozīmes iemesls ir UCI 6.8kg minimālais svara ierobežojums, kas nav mainījies kopš 2000. gada. Mūsdienu profesionālie rāmji var sasniegt 5.5-6.0kg, tāpēc komandas pievieno balastu, lai sasniegtu 6.8kg. Krāsas noņemšana ļauj viņiem "iztērēt" šo svara budžetu aerodinamiskām formām.
- Ne katrs velosipēds ir patiesi neapģērbts. Pogačara Colnago Y1Rs ir patiesi neapstrādāts ogleklis. Lapierre "Silver Flake" ir caurspīdīga pārklājuma atklāšana. Daži tumši velosipēdi vienkārši izskatās neapstrādāti.
- Jūs varat nopirkt izskatu. Ierobežotā Colnago Dark Series (300 vienības katram Y1Rs un V5Rs) tiek pārdota par tādu pašu cenu kā krāsoti, un atvērtā veidā ražoti rāmji bieži tiek pārdoti neapstrādāti kā lētākais apdare.
- Lielāka 2026. gada stāsts ir tas, ka aerodinamiskie velosipēdi ir atpakaļ. Aerodinamiskie rāmji tagad atrodas aptuveni 150g attālumā no tīriem kāpējiem un var sasniegt svara ierobežojumu, palielinot izdevīgā kāpuma gradientu no apmēram 3-4% līdz 6%.
Tour pelotons ieradās neapģērbts
To nevarēja nepamanīt. Kad GC pretendenti piebrauca pie līnijas Grand Départ, viņu rāmji izskatījās nepabeigti. Neapstrādāta oglekļa režģis zem četrām plānām caurspīdīgām kārtām, gandrīz bez grafikas, bez komandas apģērba. Visvairāk fotografētais no visiem bija Tadej Pogačara neapstrādātā oglekļa Colnago Y1Rs. UAE Team Emirates-XRG līdera velosipēds bija pilnībā atbrīvots, lai atklātu slāni, braucot uz 28c Continental GP5000 TT TR riepām. Vairāki mediji izmantoja to pašu vārdu: neapģērbts.
Neviens no tā nenāca no mārketinga sanāksmes. Tas bija gramu medību fizika, kas skrēja tieši pretī noteikumu grāmatai. Komandas neizvēlējās neapģērbtus, jo neapstrādāts ogleklis izskatās ātri, lai gan tā arī ir. Viņi to darīja, jo krāsa ir miris svars, un sporta augšgalā miris svars ir ienaidnieks. Viens no šī trenda aprakstiem to izteica skaidri: rāmji tika atbrīvoti "lai padarītu velosipēdu pēc iespējas vieglāku."
Fons padara pāreju dīvaināku. 2026. gada Tour pelotons ir tehniski visviendabīgākais lauks, kādu sacensības jebkad ir redzējušas. Visas 23 komandas brauc ar oglekļa šķiedras rāmjiem, viss lauks ir uz disku bremzēm, kokpiti ir pilnībā integrēti, un visi izmanto 28-32mm riepas. Divi grupas komplekti veic gandrīz visu darbu, Shimano Dura-Ace un SRAM Red AXS, ar vienīgo Campagnolo izturētāju Cofidis, kas debitē ar Super Record 13. Kad aprīkojums ir tik cieši savienots, atšķirības atkāpjas uz malām. Daži vati vilkmes. Simts grami rāmja. Kur tieši tu novieto pudeles turētāju. Neapstrādāts ogleklis ir tas, kā izskatās marginalie ieguvumi, kad gandrīz nekas vairs nav optimizējams.
Šajā izrādē ir arī izteikta asimetrija. Krāsas neesamība ir, kā to raksta viens sacensību tehnoloģiju ziņojums, "privilēģija, kas pieder komandas līderiem." Pogačar un citi GC kapteiņi brauca ar neapstrādātiem rāmjiem. Viņu domestiķi brauca ar krāsotiem. Krāsas noņemšana ir privilēģija, ko tu nopelni, būdams braucējs, ap kuru ir būvēta visa komanda, kas precīzi norāda, cik nopietni profesionāļi uztver 100-200g ietaupījumu.
Kas jauns 2026. gadā: kā neapstrādāts pārgāja no vienreizēja uz pelotona plašu
Neapstrādātais velosipēds neparādījās no nekurienes. Tā izcelsme bija Pogačara neapstrādātais oglekļa Colnago 2025. gada Tour, vienreizējs vieglais speciālais velosipēds, kas tika nosvērts komandas viesnīcās un iekaroja internetu. 2026. gadā ideja kļuva par galveno tendenci. Tā vietā, lai viens braucējs uz viena eksotiska rāmja, neapstrādāts ogleklis un caurspīdīgas apdares parādījās vairākās komandās un vairākos zīmolos. Tas kļuva par sacensību izskatu, nevis par ziņkārību.
Ejot cauri 2026. gada komandas paddock, tendence ir visur, kur vien pagriežaties. Team Picnic PostNL debitēja ar jauno Lapierre Xelius DRS ekskluzīvā "Silver Flake" spīdīgā caurspīdīgā apdarē, kas apzināti parāda neapstrādāto ogleklis zem tā, apdare, kas ietaupa apmēram 40g salīdzinājumā ar iepriekšējo komandas krāsu, vienlaikus izrādot materiālu. TotalEnergies sacentās ar jauno Cube Litening Aero C:68X divās versijās: pielāgotā krāsotā komandas krāsā un "neapstrādāta oglekļa velosipēdā, lai ietaupītu svaru" neapstrādātā izpildījumā dienām, kad grami bija vissvarīgākie.
Tendence pat ietekmēja piegādātāju darījumus. Astana pārgāja uz ķīniešu zīmolu XDS / X-LAB 2026. gadā, un tās DB01 laika izmēra mašīna "parādījās neapstrādāta un nekrāsota Barselonas laika izmērā." Van Rysel (Decathlon) izmantoja neapstrādātu prototipu kāpšanas rāmim jaunajam talantam Paul Seixas, velosipēds, kas katalogā neparādīsies pirms 2027. gada, kamēr Ridley izlaida "zem 7kg sacīkšu" prototipu. Un sacensībā pret pulksteni Ben O'Connor's Giant Trinity Advanced SL TT velosipēds tika atbrīvots no gandrīz visas krāsas, lai samazinātu svaru, ar vēl vairāk gramiem, kas atgūti, izmantojot CarbonTi skrūves un 130g Dash sēdekli.
Paraugs ir tas, kas padara to interesantu. 2025. gadā neapstrādātais velosipēds bija ballītes triks. 2026. gadā tas ir pelotona plašs taktisks paņēmiens. Kad četras vai piecas zīmoli neatkarīgi nonāk pie "parādīt ogleklis, zaudēt krāsu" tajā pašā sezonā, tas pārstāj būt modes un sāk stāstīt, kur sporta prioritātes patiesībā atrodas.
Kāpēc krāsa ir ienaidnieks: gramu matemātika
Šeit ir mehānisms, ko neviens neuztraucas izskaidrot pārraidē. Krāsots oglekļa rāmis nav tikai ogleklis ar krāsu virsū. Tas ir ogleklis plus gruntējošā krāsa, tad viena vai vairākas krāsas kārtas, tad caurspīdīgā kārta, tad uzlīmes. Saliekot visu to virs visa rāmja komplekta, jūs parasti pievienojat 100-150g, līdz 200g sarežģītām vai daudzkrāsainām shēmām. Tas ir ienaidnieks. Ne ogleklis, bet pārklājums.
Baltais ir vislielākais pārkāpējs. Tā kā neapstrādāts ogleklis ir gandrīz melns, baltai vai gaišai krāsai nepieciešams vairāk kārtu, lai to nosegtu, uzkrājot gramus ar katru izsmidzināšanas pistoles gājienu. Tāpēc noņemti profesionālie velosipēdi gandrīz nekad nesāk savu dzīvi baltā krāsā. Smagākās krāsas shēmas ir tās, kurām visvairāk jānopelna no pazušanas.
DIY skaitļi atbalsta teoriju. Mājas mehāniķi Weight Weenies forumā, kuri ir interneta visvairāk obsesīvie svara taupītāji, regulāri ziņo par 100-200g ietaupījumu, noņemot krāsu un gruntējošo krāsu no rāmja komplekta. Viens ziņoja par 180g no baltā un sarkanā rāmja. Cervélo R5 samazinājās no 833g līdz aptuveni 780g pēc noņemšanas. Tomēr ir viens slazds, un tas ir īsts. Pareiza UV izturīga caurspīdīgā kārta, kas pievienota, lai aizsargātu neapstrādāto ogleklis, pievieno aptuveni 50g, tāpēc tīrais ietaupījums ir mazāks nekā neapstrādātais skaitlis izskatās. Mēs atgriezīsimies pie tā, kad runāsim par to, vai jums vajadzētu to izmēģināt mājās.
Tagad atšķirība, ko lielākā daļa pārklājuma izlaiž, un tā ir godīgā daļa: krāsas noņemšana ir svara spēle, nevis aerodinamika. Aerodinamisks pretestība nāk no formas rāmja, kas pārvietojas gaisā, nevis no tā, cik bieza ir krāsa uz virsmas. Noņemot 130g pārklājuma, velosipēds kļūst vieglāks. Gaisa plūsmas tīrība ap caurulēm nemainās nekādā nozīmīgā veidā. Šis viens fakts, ka krāsa ir grami, nevis vati, ir atslēga, uz kuras balstās visa kailā velosipēda stāsts, un tas nosaka aerodinamiskā pret svara sprieduma iznākumu vēlāk.

Patiesais iemesls: UCI 6.8kg svara ierobežojums
Ja krāsa ietaupa tikai 100-150g, kāpēc labāk finansētās komandas uz zemes par to tik ļoti uztraucas? Viens skaitlis: 6.800kg. Saskaņā ar UCI Tehniskajiem noteikumiem 1.3.019, sacensību velosipēdam nedrīkst būt svars mazāks par 6.8kg. Tas tiek svērts bez noņemamajiem aksesuāriem, piemēram, pudelēm un datoriem, bet ar pudeles turētājiem, stiprinājumiem un jebkuriem klipšiem, kas joprojām ir vietā. Šis ierobežojums nav mainījies kopš 2000. gada.
Divdesmit pieci gadi ir ģeoloģiska vecuma periods velosipēdu tehnoloģijā. Mūsdienu profesionālie rāmji tagad var tikt būvēti līdz 5.5-6.0kg pilnībā, ērti zem ierobežojuma. Perversa rezultāts ir tas, ka komandām regulāri ir jā pievieno balasts, lai padarītu savus velosipēdus pietiekami smagus, lai tie būtu likumīgi. Un, kad jūs pievienojat svaru tikai, lai ievērotu noteikumu, katrs grams no šī svara ir grams, ko labprātāk iztērētu kaut kam noderīgam. Krāsa ir pirmais, kas tiek noņemts, jo tā jums neko nenopērk.
Tā ir patiesā kailā velosipēda loģika. Noņemiet krāsu, un jūs atbrīvojat daļu no sava svara budžeta. Tad jūs varat to iztērēt mērķtiecīgi: uz dziļākām, aerodinamiskākām un smagākām caurulēm, uz izturīgākiem komponentiem, uz stingrāku slāņošanu, vienlaikus paliekot tieši uz 6.8kg. Kailais ogleklis nekad nav bijis par to, lai nonāktu zem ierobežojuma. Tas ir par to, lai sasniegtu ierobežojumu ar labāko iespējamo velosipēdu, nevis vieglāku, nekā nepieciešams.
Ja kļūdīsieties, sods ir brutāls un precīzs. 2026. gada Giro posmā Lorena Wiebes tika diskvalificēta par velosipēdu, kas svēra 6.78kg, tikai 20g zem ierobežojuma, aptuveni četri cukura kubi. Šis vienīgais rezultāts izskaidro paranoju. Komandas nevēlas tikai būt tuvu 6.8kg. Viņi vēlas būt pārliecināti, jo cena par to, ka esi 20g vieglāks, ir rezultāta zaudēšana.
Colnago izskaidroja ieguvumu, kad paskaidroja Pogačara velosipēdu. Zīmola loģika bija tāda, ka aerodinamika pārsniedz nelielas svara ietaupīšanas. Tā aerodinamiskie Y1Rs "ietaupa aptuveni 20-25W pie 50 km/h, kas pārsniedz aptuveni 150-200g svara atšķirību" salīdzinājumā ar tā vieglāko V5Rs kāpšanas rāmi. Citiem vārdiem sakot: ņemot vērā fiksētu 6.8kg budžetu, iztērējiet to uz vatiem, nevis gramiem. Kailais ogleklis ir veids, kā jūs varat atļauties vatus.

Patiesi neapgrūtināts vs cosplay: kuras 2026. gada Tour velosipēdi ir patiesi neapgrūtināti
Ne katrs tumšs, matēts, draudīgs izskata velosipēds 2026. gada pelotonā ir patiesi neapgrūtināts. Ir trīs atšķirīgas kategorijas, un to atšķiršana ir puse no izklaides, ejot pa paddock. Patiesi neapgrūtināti rāmji valkā tikai plānu aizsargpārklājumu virs neapstrādāta oglekļa. Caura pārklājuma atklājumi izmanto apzināti caurspīdīgu apdari, lai audums būtu redzams. Un slepeni krāsoti velosipēdi ir vienkārši tumšas krāsas, kas imitē izskatu bez svara ieguvuma.
Tabula zemāk sakārto galvenos 2026. gada velosipēdus šajās kategorijās, izmantojot publicētus un mērījumus.
| Velosipēds | Komanda / Braucējs | Apdares veids | Svars (apgalvots/mērīts) | Piezīme |
|---|---|---|---|---|
| Colnago Y1Rs | UAE Emirates-XRG / Pogačar | Patiesi neapgrūtināts ogleklis + caurspīdīgs pārklājums | ~7.1kg pilns (GCN svēršana); 965g rāmis | Tendences plakāts; uz 28c GP5000 TT TR |
| Cube Litening Aero C:68X | TotalEnergies | Neapgrūtināta versija piedāvāta kopā ar krāsotu | Neapgrūtināta konstrukcija "lai ietaupītu svaru" | Divas konstrukcijas: krāsota komandas krāsojums + neapstrādāts ogleklis |
| X-LAB DB01 (TT) | Astana | Neapgrūtināts / nekrāsots | Darbojās neapgrūtināts Barselonā TT | Jauns Ķīnas XDS/X-LAB piegādes darījums |
| Van Rysel prototips | Decathlon / Seixas | Neapgrūtināts prototipa kāpējs | Apakškatalogs prototips | Neiznāks veikalos pirms 2027. gada |
| Giant Trinity Advanced SL (TT) | / Ben O'Connor | Atbrīvots no gandrīz visām krāsām | Krāsots rāmis ~1,340g | Papildu grami caur CarbonTi skrūvēm, 130g sēdeklis |
| Lapierre Xelius DRS "Silver Flake" | Team Picnic PostNL | Caurspīdīga pārklājuma atklājums (mirdzums) | Komandas replika 730g rāmis, 7.25kg konstrukcija | Apdare ietaupa ~40g; apzināti parāda audumu |
| Cervélo S5 | Visma-Lease a Bike / Vingegaard | Slepenā aero (neapgrūtināta TT varianta redzēta) | Precīzi 6.8kg pilns | S5 ceļu velosipēds sasniedz UCI limitu tieši |
Dažiem ierakstiem nepieciešama piezīme. Pogačar's Y1Rs ir patiesais raksts. GCN svēršana uz vietas noteica to uz 7.1kg, un viens detalizēts mērījums reģistrēja 7.25kg ar izmērītu 30.8mm aizmugurējo riepu, pretstatā tipiskai krāsotai sacensību konstrukcijai 7.2-7.5kg. Lapierre ir skaidrākais piemērs vidējai kategorijai. Tās Silver Flake apdare nav neapgrūtināts ogleklis, bet tā ir izstrādāta, lai atklātu struktūru, vienlaikus samazinot apmēram 40g un uzlabojot aero 15% salīdzinājumā ar iepriekšējo modeli (līdz 14W ietaupīts).
Kā atpazīt patiesi neapgrūtinātu velosipēdu? Meklējiet, lai audums būtu redzams un nedaudz neregulārs zem satīna caurspīdīga pārklājuma, ar gandrīz nekādu hromu vai folijas grafiku un bez krāsas grunts. Ja apdare ir spīdīga, vienmērīgi necaurredzama, vai "oglekļa izskats" ir pilnīgi vienmērīgs, jūs skatāties uz krāsu vai drukātu plēvi. Tas ir cosplay, nevis neapgrūtināts.

Zem neapstrādātā oglekļa: aerodinamika pret svaru cīņa, kas patiešām nosaka sacensības
Neapstrādātā izskats ir kaut kā lielāka simptoms, un šī ir daļa, kas visvairāk svarīga jūsu nākamajai velosipēdam. Desmit gadu garumā ceļu riteņbraucējiem tika piedāvāta bināra izvēle: viegls rāmis kāpšanai vai aerodinamiskais rāmis taisnēm. Šī apmaiņa tagad izjūk. Aerodinamiskie rāmji 2020. gadā svēra apmēram 400g vairāk nekā tīrie kāpēji. Šodien atstarpe ir tuvāk 150g, un labākie aerodinamiskie rāmji var sasniegt 6.8kg robežu.
Kad aerodinamiskā svara sods gandrīz izzūd, matemātika mainās. Izlīdzināšanās kāpuma gradients, stāvums, pie kura viegla velosipēda svara priekšrocība beidzot pārspēj aerodinamiskā velosipēda ātruma priekšrocību, ir pārvietots no aptuveni 3-4% uz 6%. Zem šī gradienta, kur notiek lielākā daļa reālās pasaules braukšanas, aerodinamiskais velosipēds ir vienkārši ātrāks. Nozares konsenss ir mainījies, lai atbilstu: aerodinamiskie velosipēdi ir atpakaļ, un neapstrādātie hiper-aerodinamiskie rāmji Tour ir skaļākais izpausme tam.
Salīdzinošie skaitļi padara spriedzi taustāmu. Zemāk esošajā tabulā salīdzināti trīs rāmji, kas ir sarunas centrā 2026. gadā, izmantojot publicētus datus, tostarp Specialized pašu palaišanas simulāciju.
| Spec | Colnago Y1Rs | Specialized S-Works Tarmac SL9 | Cervélo S5 |
|---|---|---|---|
| Norādītais rāmja svars | 965g (nekrāsots, M) | 687g (izmērs 56) | 1,006g |
| Komplektā svars | ~7.1kg (Pogačar's raw) | No 6.5kg (Alpinist build 6.1kg) | 6.8kg (Vingegaard) / 7.44kg (sim) |
| Aerodinamiskā prasība | 20W pret V4Rs @ 50km/h | 4W pret SL8 @ 45km/h (~28s / 100km) | 6.3W ātrāk nekā iepriekšējais @ 50km/h |
| Svērtais CdA (Specialized sim) | — | 0.2227 m² | 0.2215 m² (labāk) |
| Patērētāju cena (S-Works/top) | Rāmja komplekts no $6,750; komplekti €12,300-€16,500 | £11,999 / $14,000 / €13,999 | £9,200-£12,500 ($9,950-$14,250) |
Cervélo S5 pret Tarmac SL9 duelis ir perfekta mūsdienu apmaiņas ilustrācija. Saskaņā ar Specialized pašu simulāciju, S5 patiešām ir aerodinamiskāks rāmis. Svērtais CdA 0.2215 m² pārspēj SL9 0.2227. Bet Specialized apgalvo, ka SL9 joprojām uzvar kopumā, jo tas sasniedz 6.8kg sistēmas svaru pret S5 7.44kg tajā pašā simulācijā, tāpēc S5 aerodinamiskā priekšrocība "kļūst par trūkumu jebkurā kāpumā, kas stāvāks par 1.4 procentiem." Lasiet to kā zīmola PR un atlaist to, cik vien vēlaties. Pamatprincipi paliek: kad divi rāmji ir tuvu dragam, vieglākais uzvar brīdī, kad ceļš sāk slīpēt uz augšu. Tieši tāpēc komandas noņem krāsu. Neapstrādāts ogleklis ir veids, kā aerodinamiskais rāmis atgūst gramus, kas nepieciešami, lai uzvarētu arī svara argumentā.

Vai tiešām var iegādāties kailo velosipēdu?
Šeit ir ieguvums, ko sacensību dienas video atstāj novārtā: jā, jūs varat iegādāties kailo izskatu, divos ļoti atšķirīgos cenu līmeņos. Augstākajā līmenī Colnago 2026. gada marta sākumā izlaida ierobežoto Dark Series: neapstrādāti, nepārkrāsoti Y1Rs un V5Rs rāmis, kas parāda redzamo slāņojumu zem plāna caurspīdīga aizsargpārklājuma ar minimālām hroma grafikām, tieši iedvesmots no Pogačara 2025. gada Tour velosipēda. Tika izgatavoti tikai 300 no katra (kopā 600), un tie nonāca Colnago Elite dīleru veikalos no marta sākuma.
Cenu politika liecina, ka kailais izskats ir vairāk ambiciozs nekā atlaide. Neskatoties uz to, ka tas ir ierobežots izlaidums, Dark Series cena ir līdzīga standarta krāsotajām versijām, aptuveni £11,999-£15,000, atkarībā no komplektācijas. Pamatojums ir tīrs svars. Standarta krāsotais Y1Rs sver apmēram 7.5kg pilnā komplektācijā, un krāsas noņemšana tuvina to UCI limitam. Un, ja vēlaties Pogačara īsto neapstrādātā oglekļa Tour velosipēdu, tas jau tika pārdots izsolē par $190,500.
| Veids, kā iegādāties neapstrādātu | Ko jūs saņemat | Cena | Āķis |
|---|---|---|---|
| Colnago Dark Series Y1Rs/V5Rs | Ražotnes neapstrādāts ogleklis + caurspīdīgs pārklājums, 300 vienības katra | ~£11,999-£15,000 (tāpat kā krāsotajām) | Ierobežots, tikai dīleriem, izpārdots |
| Standarta Colnago Y1Rs | Rāmis no $6,750 / €6,710; komplektācijas €12,300-€16,500 | Līdz ~$21,000 pārbaudītā komplektācijā | Krāsots, ja vien nav Dark Series |
| Specialized S-Works Tarmac SL9 | 687g rāmis, neapstrādāta oglekļa apdare | £11,999 / $14,000; rāmis £5,249-£5,499 | Augstākās klases komplektācijas izmaksas |
| Atvērtā veidne / tiešā neapstrādāta rāmis | Neapstrādāts bieži ir standarta apdare | Vislētākais variants; krāsa par papildu maksu apmēram ~$120-200 | Verificējiet UCI apstiprinājumu, nepieciešama UV aprūpe |
| Pogačara īstais Tour velosipēds | Īstā lieta | $190,500 (izsole) | Jūs to nepērkat |
Patiesi pieejamais ceļš ir atvērtās veidnes rāmis. Tiešā pārdošanā un atvērtās veidnes zīmoli bieži uzskata neapstrādātu oglekli par standarta, lētāko apdari, ar pielāgotu krāsu par papildu maksu aptuveni $120-200. Tas ir tieši pretēji profesionālās klases loģikai, kur neapstrādāts ir augstākā kvalitāte. Daži ultralight neapstrādāti rāmi (piemēram, Avenger Shuttle) tiek apgalvoti, ka sver apmēram 650g un ir UCI apstiprināti. Tas pats kailais izskats, kas izmaksā WorldTour komandai Dark Series prēmiju, var izmaksāt budžeta apzinīgam būvētājam mazāk nekā krāsa.

Vai JUMS vajadzētu noņemt sava rāmja krāsu? Godīgā atbilde
WorldTour līderim, kurš cenšas sasniegt UCI svaru, krāsas noņemšana ir saprātīga. Jums tas, visticamāk, nav, un godīgā matemātika parāda, kāpēc. Tipiskā oglekļa ceļa rāmī krāsa veido apmēram 100-150g, aptuveni 1-2% no pilna velosipēda svara. Stipri kāpjot, tas iegādājas dažas sekundes. Uz līdzenām un viļņainām virsmām tas ir nemanāms. Aerodinamiski tas ir nekas, jo, lai to vēlreiz teiktu, rāmja forma nosaka pretestību, nevis krāsas biezumu. Un neviens negaida finišā ar komisāra skalu, tāpēc precīzi 6.8kg sasniegšana jums neko nenozīmē.
Tad ir brīdinājumi, un tie ir reāli. Neapstrādātam oglekļa materiālam nepieciešama UV aizsardzība. Atklātā epoksīda sveķi var pasliktināties gadu gaitā saulē, tāpēc jums jāuzklāj UV izturīga caurspīdīga kārta vai aizsarglīdzeklis, piemēram, 303 produkts, un pareiza caurspīdīga kārta pievieno apmēram 50g atpakaļ, samazinot jūsu ietaupījumus. Ražotāja krāsotā zīmola rāmja noņemšana var arī atcelt tā garantiju, kas pārvērš nelielu svara ieguvumu par potenciāli dārgu risku.
Pirms ķerties pie krāsas noņemšanas, iziet šo kontrolsarakstu:
- Vai jūs patiešām esat ierobežots svarā? Ja jūsu velosipēds jau ir tuvu vai zem svara, kas jums rūp, krāsas noņemšana neko nemainīs, ko jūs justu. Izlaidiet to.
- Vai rāmim ir garantija? Ja jā, tā noņemšana, visticamāk, atcels segumu. Nav vērts dārgam rāmim.
- Vai jūs varat apņemties UV aizsardzību? Neapstrādāti sveķi, kas palikuši saulē, pasliktinās. Ja jūs neplānojat atkārtoti uzklāt caurspīdīgu kārtu vai aizsarglīdzekli, nesāciet noņemt.
- Vai krāsa ir balta vai sarežģīta (smaga)? Smagākās shēmas ietaupa visvairāk. Vienkārša tumša shēma ietaupa vismazāk, dažreiz gandrīz nav vērts pūļu.
- Vai iegādāties neapstrādātu būtu tīrāk? Ja vēlaties izskatu, iegādājieties rāmja, kas nāca neapstrādātā veidā no ražotāja (atvērta veidne vai Dark Series), nevis noņemiet vienu.
Spriedums: iegādāties neapstrādātu ir labāk nekā pašam noņemt krāsu gandrīz visiem. Un lielākajai daļai braucēju grami, ko jūs atgūstat no krāsas, ir niecīgi salīdzinājumā ar brīvo ātrumu, kas iegūts labākos riepās, pareizā aerodinamikā un velosipēdā, kas patiešām der. Ja jums ir €200 un nedēļas nogale, iztērējiet to uz velosipēda pielāgošanu un ātrām riepām, nevis krāsas atjaunošanai. Tas ir īstais mācību stāsts, ko māca kailais pelotons, pat ja tas tā neizskatās.
Bieži uzdotie jautājumi
Q: Kāpēc 2026. gada Tour de France velosipēdi nav krāsoti? A: Lai ietaupītu svaru. Pilna krāsošana pievieno apmēram 100-200g, un tā kā UCI minimālais velosipēda svars ir 6.8kg, komandas ir spiestas precīzi pārvaldīt gramus, krāsas noņemšana ļauj viņiem sasniegt šo robežu ar aerodinamiskāku (un nedaudz smagāku) rāmja, nevis izšķiest svaru uz pārklājumu. Mediji to nodēvēja par "Kailā velosipēda gadu", un šī priekšrocība parasti ir rezervēta komandas līderiem. Domestiki brauc ar krāsotiem rāmjiem.
Q: Cik daudz svara patiesībā pievieno velosipēda krāsa? A: Parasti 100-150g uz standarta oglekļa rāmja un līdz 200g uz sarežģītām vai baltām/gaišām shēmām, kurām nepieciešamas papildu kārtas, lai nosegtu melno oglekli. Reālās pasaules DIY pierāda šo apgalvojumu. Braucēji ziņo par ietaupījumiem apmēram 180g, un viens Cervélo R5 samazinājās no 833g līdz apmēram 780g. Ņemiet vērā, ka aizsargājošas caurspīdīgas kārtas pievienošana atgriež apmēram 50g.
Q: Vai krāsas noņemšana padara velosipēdu ātrāku vai tikai vieglāku? A: Tikai vieglāku, un tikai nedaudz. Rāmja forma, nevis krāsas biezums, nosaka aerodinamisko pretestību, tāpēc krāsas noņemšana būtībā neko nedara aerodinamikai. 100-150g ietaupījums ir apmēram 1-2% no pilna velosipēda svara, kas ir vērts dažas sekundes stāvā kāpumā un neko uz līdzenas virsmas.
Q: Kas ir UCI 6.8kg svara limits? A: UCI Tehniskā regulējuma 1.3.019 noteikumi nosaka, ka sacensību velosipēds nevar svērt mazāk par 6.800kg, mērīts bez pudelēm vai datora, bet ar turētājiem, stiprinājumiem un klipšu pagarinājumiem. Tas ir spēkā kopš 2000. gada, un, ņemot vērā, ka mūsdienu rāmji var tikt būvēti līdz 5.5-6.0kg, komandas bieži pievieno balastu, lai atbilstu. Stingrība parādījās, kad Lorena Wiebes tika diskvalificēta no 2026. gada Giro posma par velosipēdu, kas svēra 6.78kg, tikai 20g zem normas.
Q: Kas 2026. gadā ir ātrāks, aerodinamiskais velosipēds vai vieglais velosipēds? A: Lielākajai daļai braukšanas, aerodinamiskais velosipēds. Aerodinamiskie rāmji tagad ir apmēram 150g attālumā no tīriem kāpējiem (no ~400g 2020. gadā) un var sasniegt 6.8kg limitu, tāpēc slīpuma gradients, kur vieglais uzvar, ir pārvietojies no ~3-4% uz ~6%. Zem aptuveni 6%, aerodinamiskais velosipēds ir ātrāks, tāpēc "aero atgriežas" ir dominējošais 2026. gada viedoklis.
Q: Vai es varu nopirkt nekrāsotu oglekļa ceļu velosipēdu? A: Jā. Colnago ierobežotā Dark Series (300 katra Y1Rs un V5Rs) pārdod neapstrādātu oglekli par tādu pašu cenu kā krāsotu, aptuveni £11,999-£15,000. Lētāk, atvērtā veidne un tiešā patērētāju zīmoli bieži uzskata neapstrādātu oglekli par standarta, lētāko apdari, ar krāsu par aptuveni $120-200 piemaksu. Daži neapstrādāti ultralight rāmji tiek apgalvoti, ka svēruši tuvu 650g un ir UCI apstiprināti.
Q: Vai neapstrādāts ogleklis ir izturīgs, un vai tam nepieciešama UV aizsardzība? A: Tas ir strukturāli izturīgs, bet atklāta epoksīda sveķi var degradēties gadu gaitā UV ietekmē, tāpēc neapstrādātam oglekļa materiālam nepieciešama UV izturīga caurspīdīga apdare vai aizsarglīdzeklis, kas jāuzklāj un jāsaglabā. Ražotāju neapstrādātie rāmji jau ietver šo plāno aizsargapdari. Ja jūs pats noņemat krāsoto rāmi, plānojiet apmēram 50g caurspīdīgās apdares, ko jums būs jāatjauno, un vispirms pārbaudiet savu garantiju, jo noņemšana var to atcelt.
Patiesība
Noņemot izrādi, 2026. gada kailais pelotons ir tieši tas, kā tas izskatās: marginal gains teātris, privilēģija komandas līderiem, kuri cenšas iegūt pēdējos 100-200g pret 25 gadus vecu noteikumu grāmatu. Bet neapstrādātais ogleklis dramatizē patiesu pārmaiņu, kas sasniedz tālu pāri Tour. Aerodinamiskie rāmji ir klusi kļuvuši pietiekami viegli, lai sasniegtu UCI limitu, kas nozīmē, ka vecā aerodinamiskā pret vieglo izvēle ir lielākoties atrisināta. Par jebko, kas nav kalnu posms, mūsdienu universālais aerodinamiskais velosipēds ir uzvarējis diskusijā.
Reālam braucējam secinājums nav "ej un noņem savu rāmi." Tas ir, ka gudrs 2026. gada pirkums ir ātri veidots aerodinamiskais velosipēds, kas jums der, ietīts labos riepās un pareizā pozīcijā, krāsa pilnīgi pēc izvēles. Profesionāļi rāda, kur atrodas veiktspēja, un tā nav apdarē. Ja vēlaties dziļāk izpētīt šo kompromisu, mūsu pavadonis par aerodinamiskajiem un izturības ceļu velosipēdiem un mūsu 2026. gada grupu salīdzinājums turpinās tieši tur, kur kailais pelotons apstājas: nevis "kurš velosipēds ir vieglākais", bet "kurš velosipēds ir ātrākais jūsu faktiskajai braukšanai."